Yurt dışından tedarik edilen 20 mm Top ve 25 mm Kara Topları yerli ve milli imkanlarla üretileceği bildirildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” başlattığımız 20 mm Top ve 25 mm Kara Topu Geliştirme Projeleri ile yurt dışından tedarik edilen silah sistemlerini, yerli ve milli imkanlarla üreteceğiz. “ açıklamasında bulundu.

Demir, sosyal medya açıklamasında, “20 mm Top; ATAK Helikopterinde ve çeşitli kara, deniz ve hava platformlarında kullanım olanağı sunacak olup, 25 mm Kara Topu ise; Zırhlı Muharebe Araçlarına, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlara ve Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerine entegre edilecek.” ifadelerini kullandı.

TUSAŞ ile SARSILMAZ silah fabrikasının ortak şirketi TR MEKATRONİK, ATAK helikopterlerinin 20 mm burun topunu üretecek. İhracat kısıtlamasına tabi Yüksek hassasiyetli top 2022 yılında ATAK helikopterine entegre edilmesi planlanmaktadır.

Atak helikopterinin yanı sıra çeşitli kara, deniz ve hava platformlarında kullanılması planlanan toplar dakikada yaklaşık 750 atım hızına sahip.

25 mm Kara Topu Geliştirilmesi Projesi ile üretilecek toplar zırhlı muharebe araçlarına, özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araçlara ve uzaktan komutalı silah sistemlerine entegre edilebilecek.

Proje kapsamında 20mm top testleri 2022 sonunda başlayıp, bir kaç ay içinde sonuçlandırması planlanıyor. 25mm top testleri ise Ocak 2023’te başlayıp Temmuz 2023’te tamamlanması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here