Ukrayna başkenti Kiev’de dahil bir çok şehre düzenlenen füze saldırısında, Ruslar tarafından 80 seyir füzesi ve 12 İran yapımı Shahed-136 kamikaze İHA’sı kullanıldı. Füzelerin 45’i, İHA’ların dokuzu Ukrayna hava savunması tarafından düşürüldü. 

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığına göre, 10 Ekim sabahı Kiev Saati ile 06.00 sularında Ukrayna şehirlerine başlayan saldırıda, Tu-95 ve Yu-160 bombardıman uçaklarından ateşlenen Kh-101 ve Kh-555 füzeleri, Karadeniz’deki savaş gemilerinden ateşlenen Kalibr füzeleri ve İran yapımı Shahed-136 kamikaze mühimmatı kullanıldı. 

Ukrayna Hava Savunma birimleri 80 füzeden 45’ini ve 12 Shahed-136’dan 9’unu düşürdü. Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın idari bölgelerinde çoğunlukla elektrik üretim tesisleri olmak üzere 8 kritik altyapı vurulduğunu bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının bir diğer açıklamasında da Rus güçleri, saldırılarda kullandığı İran Shahed-136 İHA’ kamikazelerinin Belarus’tan havalandığını bildirdi.Açıklamada, Belarus’un saldırıyı gerçekleştiren Rus güçlere malzeme, araç ve mühimmat sağladığı öne sürüldü.

Ukrayna istihbaratı, Rus kuvvetleri 10 Ekim’de yapılan saldırıyı 2-3 hafta önce planlandığını iddia etti. Stratejik uzun menzilli uçakların konuşlandığı üslere, Ukrayna’nın kritik altyapısına ve büyük şehirlere yönelik saldırılara hazırlanmaları emredildiğini belirtti.

8 Ekim’de, Tu-160 tipi yedi stratejik bombardıman uçağı Kh-101 füzeleri yüklendi, Olenya hava üssünden Engels hava üssüne yeniden konuşlandırıldı. Karadeniz Filosuna bağlı 40 Kalibr füzeli 6 füze fırkateyni ve 2 denizaltı Karadeniz’in açıklarına gönderildi.

Ukraynalı istihbarat yetkilileri bu bilgilere göre, 10 Ekim’deki füze saldırısını Rusya ile Kırım arasındaki bağlantıyı sağlayan Kerç köprüsünün vurulmasına bir misilleme olarak görmediklerini söyledi. Sosyal Medya’ya 10 Ekim öğleden sonra çekildiği belirtilen bir görüntüde Igla MANPADS ile bir seyir füzesi vurulduğu görülüyor.

ALMANYA, IRIS-T HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ UKRAYNA’YA GÖNDERİYOR

Ukrayna’ya füze saldırısı ardından Almanya, ilk IRIS-T Hava Savunma sistemini mümkün olan en kısa sürede teslim edeceğini açıkladı. 

IRIS-T Hava Savunma sistemi

Almanya Savunma Bakanlığı, “Almanya, dört IRIS-T SLM hava savunma sisteminin ilkini Ukrayna’ya teslim ediyor” açıklamasında bulundu. 

Alman Savunma Bakanı Christine Lambrecht, ilk IRIS-T’nin “önümüzdeki birkaç gün içinde” Ukrayna’ya varacağını ve Almanya tarafından vaat edilen diğer üç sistemin 2023 yılında teslim edileceğini söyledi. 

Lambrecht, Spiegel’e verdiği demeçte,  “Kiev ve diğer birçok şehre düzenlenen füze saldırılarında sonra, hava savunma sistemleri Ukrayna’ya hızlı bir şekilde teslim edilmesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı “ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here