Ukrayna Milletvekili Lesia Vasylenko, Kiev Ulusal Üniversitesi'nin ana binası yakınında en az bir patlama meydana geldiğini gösteren bir görüntüyü tweetledi.

Ukrayna başkenti Kiev’de dahil olmak üzere Zhytomyr, Khmelnytsky, Dnipro, Lviv, Ternopil şehirlerinde patlamalar olduğu bildirildi. Ukrayna, şehirlere yapılan yoğun füze saldırısı, enerji altyapısı ve Kiev’in merkezini hedeflediğini belirtti.

Ukrayna medyası Kiev’in merkezinde sabah saatlerinde en az beş patlamanın meydana geldiğini duyurdu. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, “Maalesef birçok yerde yaralı ve ölü var” dedi. 

Yerel Telegram kanallarından gelen görüntülerde, Ukrayna şehir merkezlerinden dumanların yükseldiği görülüyor. 

Kiev’de patlama sesleri devam ederken, Ukrayna medyası ülkenin batısındaki Ternopol, Khmelnistskiy, Rovnenskaya, Harkov ve Lviv şehirlerinde de patlamaların yaşandığını aktardı.

Patlamaların ardından Lviv ve Tenopol’de elektrik kesintisi yaşanırken, Kiev’de internet bağlantısına dair sorunlar yaşandığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, başkent Kiev ve diğer büyük Ukrayna şehirlerine yönelik bir dizi Rus füze saldırısında ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

Zelensky, Rusya’nın Pazartesi günkü Ukrayna’ya yönelik saldırılarda İran insansız hava araçlarını kullandığını söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujniy, “Rusya bu sabah 75 roket fırlattı, 41 tanesi hava savunmamız tarafından etkisiz hale getirildi” dedi.

Kiev’deki acil servis yetkilileri Associated Press verdiği demeçte, ölü ve yaralıların olduğunu kurtarma ekiplerinin farklı yerlerde çalıştığını söyledi.

Kiev’in füze saldırısı ile vurulması canlı yayına yansıdı

İlk gelen bilgilere göre Rusya’nın Kiev’in merkezine düzenlediği saldırıda en az 11 kişi öldü, 64 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı Rostyslav Smirnov, “Kiev’in Shevchenkivskyi Bölgesi’ne 08:45 düzenlenen saldırıda altı araç alev aldı ve 15’ten fazla araç hasar gördü.” dedi.

Sumy Oblast Valisi Dmytro Zhyvytsky, bölge genelinde Rus saldırılarının neden olduğu elektrik kesintileri ve bazı bölgelerde su temininde sorunlar yaşandığını söyledi. Zhyvytsky, iki Rus füzesinin Konotop’taki bir tesisi vurduğunu, tesislerde yaralılar olduğunu belirtti.

Lviv Belediye Başkanı Andrii Sadovyi, şehirdeki kritik bir altyapı tesisinde bir patlama olduğunu bildirdi. Elektrik kesintileri, şehrin termik santrallerindeki operasyonları geçici olarak askıya alınmasına neden oldu ve  şehrin sıcak su tedariki durdu.

MOLDOVA: ÜÇ RUS SEYİR FÜZESİ MOLDOVA HAVA SAHASINDAN GEÇTİ

Moldova, Rusya tarafından Ukrayna’ya ateşlenen üç seyir füzesinin Pazartesi günü Moldova hava sahasını geçtiğini ve Rus büyükelçisinin açıklama yapması için Dışişlerine çağırıldığını açıkladı.

Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu sabah Karadeniz’deki Rus gemilerinden Ukrayna’ya fırlatılan üç seyir füzesi Moldova’nın hava sahasını geçti. Rusya’nın büyükelçisinin bir açıklama yapması için çağrılması talimatını verdim” dedi.

RUS FÜZE SALDIRISINDA KİEV’DEKİ ALMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ VURULDU

Alman medya kuruluşu Bild’in haberine göre, Kiev’deki Alman büyükelçiliği Rus hava saldırılarıyla vurulduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here