İspanya Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım göndereceğini duyurdu. Yardım paketinde M113 (APC) Zırhlı araçları ve orta menzilli hava savunma Sistemi Aspide’de bulunuyor. 

İspanyol El Pais’in haberine göre, İspanya Savunma Bakanlığı 24 Ağustos’ta Ukrayna’ya ek askeri yardım gönderildiğini duyurdu. Açıklamada, “yaklaşık 20 zırhlı araç, 75 palet sahra topçu mühimmatı ve hava savunma bataryasının yanı sıra yaklaşık 2,5 milyon € değerinde 1 000 ton dizel yakıtı içeriyor.” İfadeleri kullanıldı. 

Ayrıca silahlara ek olarak, Ukrayna’ya 30.000 adet kışlık askeri üniforma, 15.600 ceket, 15000 takım elbise ve birkaç bin adet ek giysiyi Eylül’de göndermek istediklerini belirtti. 

Ukrayna’nın İspanya Büyükelçisi Serhiy Pogoreltsev, Ukrayna’nın en çok 155 mm obüs ve 122 mm havan topu tedarikiyle ilgilendiğini kaydetti.

Aspide Hava Savunma Sistemi,  Selenia tarafından üretilen İtalyan orta menzilli havadan havaya ve karadan havaya füzedir. Yarı aktif radar güdümlü arayıcı ile Amerikan AIM/RIM-7 Sparrow benzer formdadır. 

Aspide Hava Savunma Sistemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here