Suriye Haber Ajansı SANA, Suriye’nin doğusundaki Deir al-Zor bölgesindeki Conoco gaz sahası yakınında konuşlu ABD üslerine havan ve roket saldırısı gerçekleştiğini bildirdi. CENTCOM geçtiğimiz 24 saat içinde İran bağlantılı militanların vurulduğunu açıkladı.

Yerel kaynaklara dayandırılan haberde, Amerikan üssünde patlamalar duyulduğu belirtildi.

USCENTCOM komutanı General Michael, “Durumu yakından izliyoruz. Bölgedeki tehditleri azaltmak için eksiksiz bir yetenek yelpazesine sahibiz ve birliklerimizi ve Koalisyon ortaklarımızı saldırılara karşı koruma yeteneğimize sonuna kadar güveniyoruz.” açıklaması geldi.

CENTCOM açıklamasında, Geçtiğimiz 24 saat içinde, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Conoco ve Misyon Destek Merkezi Yeşilköy’e yapılan roket saldırılarına yanıt olarak, CENTCOM güçleri bölgedeki İran bağlantılı militanları AH-64 Apache saldırı helikopteri, AC-130 yakın destek uçağı ve M777 155 mm’lik çekili topçu ateşi ile vurulduğu belirtildi.

Saldırı sonucu, dört düşman savaşçısı ve yedi düşman roketatarı imha edildiği açıklandı.

CENTCOM Komutanı Kurilla, “Personelimizi savunmaya ve onlara yönelik saldırılara uygun ve orantılı yanıt vereceğiz. Hiçbir saldırı sonuçsuz kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: SANA, CENTCOM.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here