TÜBİTAK SAGE ile VARZENE arasında Yeni Nesil Alaşım Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” TÜBİTAK SAGE ile VARZENE arasında gerçekleştirilen, Yeni Nesil Alaşım Geliştirme İş Birliği Protokolü İmza Töreni’ni Bakanımız Sayın @varank’ın da katılımıyla gerçekleştirdik. Savunma sanayiimize hayırlı olsun. ” ifadelerini kullandı.

İmza töreninde, Bakan Varank’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş ve Varzene Metal Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demirkaya hazır bulundu.

Havacılık, denizcilik ve uzay sanayisinde yaşanan gelişmelerle daha nitelikli malzemelere ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ” yüksek kapasitelere sahip uçak motorlarının geliştirilmesi, ısıya ve korozyona daha dayanıklı malzemeler sayesinde artık mümkün. Bu manada biz de Türkiye olarak, stratejik malzemeler olan yeni nesil alaşımların üretilmesi noktasında harekete geçtik.” şeklinde konuştu.

Bu iş birliği ile de TÜBİTAK SAGE, ileri malzeme mühendisliğindeki önemli kabiliyetlerini sanayiye aktaracağını vurgulayan Varank, “TEI’nin iştiraki olan Varzene Metal de bu kabiliyetleri kullanarak, İzmir-Aliağa’daki tesislerinde ürettiği titanyum, nikel alaşımları, yüksek hız çeliği gibi malzemelerin yanına stratejik niteliğe sahip yeni nesil alaşımları ekleyecek. Bu iki güzide kurumumuzun güçlerini birleştiriyoruz, bilgi birikimi ve tecrübelerini bir araya getiriyoruz.” dedi.

Havacılık ve kimya sanayiinde kullanılan titanyum, nikel alaşımları, özel paslanmazlar gibi çok özel metalleri ülke endüstrisinin hizmetine sunan Varzene Metal, Türkiye de ilk defa şekil bellekli alaşım, tungsten içeren kobalt alaşımları, molibden hafniyum karbür gibi en ileri teknolojik malzemeleri sektöre sunmaktadır.

Nikel ve Kobalt bazlı Süper Alaşımlar, Duplex, Süper Duplex ve Süper östenitik paslanmazlar, Yüksek Hız Çelikleri ve Takım Çelikleri üreticisi olan Varzene Metal’in çok çeşitli özel çeliklerinin uygulama alanları arasında Petrol ve Doğal Gaz Endüstrisi, Havacılık, Medikal ve Savunma Sanayii bulunmaktadır.

Kaynak: SSB, Varzene,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here