Uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER son test atışında yüksek hızlı hedeflerde yaklaşık 100 km’deki hedefi başarıyla vurdu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Savunma sanayiimizden Büyük Taarruz ve Malazgirt’in yıldönümünde ecdadın şanına yakışır bir başarı! Uzun menzilli hava savunma füze sistemimiz #SİPER adım adım yükseliyor. SİPER son test atışında yüksek hızlı hedeflerde 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi.SİPER, bu vuruş başarısıyla bir aşamayı daha tamamladı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı ilk 6 ayda gerçekleştirdiği faaliyetler ile Temmuz-Aralık döneminde  yürütülmesi ve gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı MSB 2022 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporunda, “UMBHFFS Aşama-C SİPER Projesi kapsamında Aralık 2022 tarihinde bir Sistemin envantere alınması planlanmaktadır.” ifadeleri yer almıştı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon programında SİPER Hava Savunma Sistemi’nin balistik füze önleme kabiliyetine sahip sürümünün 2026-2027 civarı hazır olacağını söylemişti.

İsmail Demir Nisan ayında katıldığı başka bir televizyon programında, ” Patriot ve SAMP-T alımı kapsamında 3 seneden başlıyor. Zaten SAMP-T’nin benzeri ürünü biz 3 senede çoktan yapmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Yerli hava savunma sistemlerinde değinen İsmail Demir, Hisar A projemiz vardı, Hisar O projemiz vardı. Bunlar A+, O+ şekline çevirdik. Bu menzillerin kabiliyetlerinin artması anlamına geliyor. Bunlar şu an devrede, Korkut sistemimiz devrede diye konuştu.

Demir, Korkutumuz var; Hisarımız var; Hisar A+ var; Hisar O+ var; Siperimiz inşallah çok yakında devreye girecek. Bir merdiveni çıkar gibi basamak basamak bu kademeli hava savunma sistemizin inşasını devam ettirecekelerini söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ekim 2021’de katıldığı bir programda ” SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’ne giden yolda bir ürün daha çıkacak. Onu da yakında kamuoyu ile paylaşacağız.” açıklaması yapmıştı.

SSB’nin yayınladığı videoda ASELSAN tarafından geliştirilen EİRS tabanlı Arama Radarı (AR) gösteriliyor.
Videoda gösterilen Atış Kontrol Merkezi (AKM) 
Füze Fırlatma Sistemi (FFS)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here