ABD savunma şirketi Northrop Grumman, ABD Hava Kuvvetleri’nin geçen yılın sonlarında B-2 hayalet bombardıman uçağından ateşlenebilen, uzun menzilli bir seyir füzesi varyantını test ettiğini açıkladı. 

Aralık 2021’de gerçekleşen test, ABD ile Çin arasındaki gerilimin arttığı dönemde açıklandı. 

Lockheed Martin’in standart JASSM seyir füzesi  370 kilometrelik menzile sahip. Test edilen yeni seyir füzesi JASSM-ER, standart füzelere göre 3 kat daha fazla menzile sahip olduğu tahmin ediliyor. 

B-2 uçaklarından  standart JASSM seyir füzesini atma yeteneği bulunuyor.

Yeni varyant seyir füzesi  B-1 bombardıman uçağı ve F-15E saldırı uçaklarından atılabilecek.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ne göre B-2 uçaklarından  standart JASSM seyir füzesini atma yeteneği onaylanmıştı. Ancak -ER sürümüne menzil ve nihayetinde uçuş sırasında yeniden hedefleme kabiliyetleri eklendi. 

Düşünce kuruluşu, ” JASSM-ER  füzesine bir  veri bağlantısını dahil edilecek ve fırlatma sonrasında rota düzeltmelerine izin verecek. Bu durum kara ve deniz hedeflerini vurabilme kabiliyeti için kritik bir yükseltme.” ifadelerini kullandı. 

JASSM-ER füzesi Lockheed Martin yapımı, yaklaşık 500 mil (800 Kilometre) uçabilen seyir füzesidir.Pentagon bütçe belgelerine göre, Hava Kuvvetleri şimdiye kadar füzeyi B-1 ve B-52 bombardıman uçakları ile F-16 ve F-15E avcı uçakları da dahil olmak üzere  düşük radar izi olmayan (Hayalet özelliği olmayan) uçaklarda kullanmaya odaklandı. Böylece bu savaş uçakları hedeflere yaklaşmak zorunda kalmadan düşman topraklarındaki hedefleri vurabilecekti. Yeni varyant füzenin hayalet kabiliyeti olan B-2’lere yerleştirilmesiyle, iç kesimlerdeki derin hedeflere saldırma imkanı kazanmış olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here