Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havadan uzun menzilli nakliye ihtiyacını karşılamak üzere Airbus Defence&Space firması tarafından üretilen 8’inci A400M Atlas uçağı, Kayseri’deki 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına iniş yaparak birliğine katıldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ Önemli bir kuvvet çarpanı olarak Hava Kuvvetlerimiz envanterine katılan A400M Atlas uçaklarının 8’incisi, Kayseri’deki 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’na iniş yaparak birliğine katıldı.” ifadeleri kullanıldı.

Türk Hava Kuvvetleri Airbus firmasına 10 adet A400M askeri nakliye uçağı sipariş verdi. İlki 12 Mayıs 2014 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine katıldı.

Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya’nın katılımı ile 1985 yılında başlatılan A400M ATLAS Stratejik Nakliye Uçağı Projesi’ne, Türkiye, 1988 yılında katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, A400M ATLAS askeri nakliye uçağı ile tek seferde daha ağır veya daha hacimli malzemeler taşınabileceği gibi, daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yere intikal ettirilebiliyor.

Ayrıca Hv.K.K.lığının; sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıktı, sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile TSK, dünyanın her yerinde harekât düzenleyebilme yeteneği kazandı.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here