Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının uzun vadeli gelişimini desteklemek için NATO Eurofighter & Tornado Yönetim Ajansı ile EUROJET ve NETMA arasında ‘çalışma sözleşmesi’ Paris Airshow’da imzalandı.

İmzalanan çalışma sözleşmesinin proje değeri yaklaşık 53.7 milyon Euro olacak. Uzun Süreli Gelişim (LTE) ve EJ200 motoruna ait çalışmanın uçak için 19 ay, motor elemanları için 9 ay sürmesi bekleniyor.Sözleşme ile uçağın uzun yıllar operasyonel kalabilmesi için yeni silah sistemi altyapısı ve motor elemanları değerlendirilecek.

Eurofighter’ın CEO’su Herman Claesen, ” Bu sözleşmeler Eurofighter’ın geleceğini şekillendirmede önemli bir adım teşkil ediyor..” dedi.

NETMA Genel Müdürü, Gabriele Salvestroni, ” LTE çalışma sözleşmeleri, platformun geleceğini esnek hale getirecek net bir yol haritasını ortaya çıkaracak…” ifadelerini kullandı.

Geliştirilen yüksek teknoloji alanlarından Misyon Sistemi Mimarisi ile ortaya çıkan yeni tehditlere karşı esneklik, siber saldırılar ve sürekli artan miktarlarda dijital verinin hem yerleşik hem de harici üretilip kullanılması hedefleniyor.

Yenilenmiş kokpit ile gelecekte daha zorlu görevleri yerine getirebilme imkanına kavuşacak, kara, deniz ve hava unsurlar ile tam birlikte çalışabilirlik sağlanacak.

Ayrıca LTE çalışmalarıyla gelecekte Typhoon uçaklarının ortaya çıkan tehditlerle mücadeleyi daha kolay ve uygun maliyetle yapabilmesi planlanıyor.

Kaynak: Eurofighter & Tornado Yönetim Ajansı, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here