Brezilyalı uçak üreticisi Embraer ve İsrail firması ELTA Systems, Embraer’in ‘Praetor 600’ iş jeti üzerine kurulu yeni bir Havadan Erken Uyarı (AEW) uçağı geliştirmek için Paris Airshow fuarında strateji işbirliği anlaşması imzaladı.

Havadan Erken Uyarı (AEW) pazarında rekabet etmek üzere tasarlanan uçağın üzerinde gelişmiş sensörler, dost düşman tanıma sistemi IFF ve İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi (IAI) / ELTA geliştirdiği dördüncü nesil dijital aktif elektronik tarama dizinli (AESA) radarı olacak.

İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi’nin (IAI) alt şirketi olan ELTA, projenin Havadan Erken Uyarı (AEW) radarını, istihbarat sinyallerini (SIGINT) ve diğer elektronik sistemlerin entegrasyonunu sağlayacak.

Embraer firması ise hava platformunu ve haberleşme sistemlerinin uçağa entegrasyonunu gerçekleştirecek.

ELTA ve Embraer firmaları Boeing’in 707 veya 767 ticari uçağı gibi daha büyük uçaklarda olan kendini kanıtlamış üstün teknoloji ürünleri yeni Havadan Erken Uyarı uçağına entegre edebileceğini düşünüyor.

P600 AEW üzerindeki radar, yer radarlarının kapsamı dışındaki hava faaliyetlerini izleyerek genişletilmiş hava resmi sağlayabilecek. Ayrıca hava savunması, erken uyarı, komuta ve kontrol (C2), savaş filosu verimliliği, ana kara savunması ve deniz gözetimi gibi çeşitli görevleri de yapabilecek.

Kaynak: Embraer, ELTA Systems, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here