İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) çok cephede savaşın simüle edildiği bir hafta sürecek geniş çaplı tatbikat başlattı. Tatbikata F-35 Adir savaş uçakları ilk kez dahil oluyor.

Geçen pazar günü başlayan tatbikata İsrail Hava Kuvvetleri’nin tüm savaş filoları, helikopterler, nakliye uçakları ve Hava Savunma Birimleri katılıyor. “Tüm hava kuvvetleri havada” olduğun söyleyen kıdemli Hava Kuvvetleri subayı,” Tatbikata gece ve gündüz olmak üzere ilk kez F-35 uçakları katılıyor. F-35 uçakları Hava Kuvvetleri’nin kapasitesini ciddi attırdı. Düşman hedeflerini hızlı bir şekilde vurmamıza imkan verirken, IAF’ın göremediği alanlara ulaşmasına izin verdi. “ ifadelerini kullandı.

Lockheed Martin tarafından üretilen F-35 savaş uçakları düşük radar imzasına sahip olduğundan düşman toprakları içinde tespit edilmeden görev yapabiliyor. Bu özellik sayesinde F-35 uçakları Suriye’de bulunan S-300 ve S-400 füze savunma sistemlerinden kaçınabiliyor.

Tatbikatta, IAF kısa sürede çok sayıda saldırıya karşı gelme ve kara kuvvetlerinede yakın hava desteği dahil olmak üzere çok taraflı senaryoya cevap vermesi test edilecek.

İsrail’in kuzey cephesi “düşmanın en zor olduğu yer” senaryonun odak noktası olacak. Hizbullah ile 2006 yılında yapılan savaştan bu yana Lübnanlı Şii grupların roket envanterini önemli ölçüde arttırdı, savaş durumunda İsrail’e binlerce füze ve roket fırlatması bekleniyor.

Tatbikatta, İsrail Hava Kuvvetleri roket ve füzelerin İsrail’e fırlatılmadan önce düşman pozisyonlarını vurma eğitimleri alıyor. Kıdemli Hava Kuvvetleri subayı, “Roket yağmuru başlamadan bunu yapmayı umuyoruz. Bir kaç roket fırlatıldıktan sonra diğerlerini durmayı planlıyoruz..” dedi.

Hava Kuvvetleri subayı, IAF’ın kara birliklerine saldırıları önlemek için düşman hedeflerini hızlı ve ölümcül vurmak için çeşitli eğitimler yapıldığını da sözlerine ekledi.

Geçen yıl İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanı Orgeneral Amikam Norkin, İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke olduğunu söylemişti. Norkin, “F-35 filosu operasyonel bir filo haline geldi. F-35’i Orta Doğu’nun her yerine uçuyoruz” dedi.

İSRAİL, F-35 UÇAKLARINI MODİFİYE EDEREK ‘BAĞIMSIZ HALE’ GETİRİYOR

İsrail Hava Kuvvetleri yetkilileri, F-35I “Adir” savaş uçağını “süper-istihbarat toplayıcısı” ve “oyun değiştirici” olarak tanımlıyor.İsrail Hava Kuvvetleri’nin “Altın Kartal” filosunda 15 adet  F-35I “Adir” görev yapıyor.

İsrail şimdiye kadar 50 adet F-35 satın almaya karar verdi. Uçaklar yerel olarak geliştirilen elektronik savaş ekipmanları ve silahlarla donatılacak.

İsrail’in her aldığı uçağın adında “I” ilavesi vardır. Bu da ülkenin uçak üzerinde yaptığı değişikliklerin bir ifadesi bir marka gibidir. Bu sebeple F-35’lere takılan isim ise “Adir” olarak tespit edilmiştir.

İsrail, F-35 üretimine katılan ülkelerden biri. Amerika’dan gelen  F-35’ler modifiye edilerek yerel sistemler ekleniyor.Uçağın navigasyon sistemleri, haberleşme, komuta kontrol, yönetim kısmı, hatta silahları üzerinde dahi değişikliklere gidiliyor.

Devlete ait Israel Aerospace Industries (IAI) şirketi,  F-35 uçaklarının merkezi aviyonik sistemi için özel olarak geliştirdiği ‘C4 sistemini’ yerleştirecek.

IAI şirketinin Lahav Bölüm müdürü Benni Cohen, “IAI, hali hazırda gelmiş olan ilk uçak için, monte edilecek C4 sistemini  üretmeye başlamıştır. Bu  İsrail hava Kuvvetleri  için yeni bir bağımsızlık düzeyidir. Gelecekte daha başka geliştirdiğimiz yetenekleri de F-35I’ye  monte edebilme imkanının önünü açmaktadır” ifadelerini kullandı.

Silah donanımı için ise, İsrail Hava Kuvvetleri ve Devlet şirketi  Rafael Advanced Systems Ltd., Lockheed Martin ile beraber, Israil yapımı Spice 1000 elektro-optik stand-off füzesini, F-35 iç taşıma bölgesine (gövdeye) uyarlamaya çalışıyor.

Ayrıca, Elbit Systems in sahibi olduğu Cyclone Ltd de, F-35’in taşıdığı yakıt miktarı olan 8.5 tondan daha fazla yakıt taşıyabilmesini sağlamak için, harici yakıt tankları üzerinde çalışıyor. Daha sonraki aşamalarda, İsrail Savunma Bakanlığına yakın endüstri çevreleri ile Lockheed Martin beraber, konformol yakıt tanklarıyla uçağın menzilini arttırma çalışması yapacaklar.

Proje ortağı olarak İsrail firmaları, F-35’in bazı bölümlerinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. Bunlardan biri de bu uçakta kullanılacak III. nesil pilot kaskı. İsrail Elbit firması bir Amerikan Rockwell Collins firmasıyla ortak bu kaskı geliştiriyor.

Kaynak: The Jeruselam Post, Haaretz, Flight Global,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here