Avrupa Birliği (AB) üye 27 ülke lideri Corona virüsüyle mücadele Avrupa savunması ve güvenliği konularını görüşmek üzere bir araya geldiği olağanüstü toplantı sona erdi. Avrupalı liderler, aşı kampanyalarına hız verme ve ortak bir “AB dijital aşı pasaportu” hazırlanması üzerinde anlaştılar.

Liderler aşı pasaportu için gerekli altyapı çalışmalarının başlatılması, bir yandan da aşı tedariki ve kampanyaların hızlandırılması için AB Komisyonu’na yetki verdi.

Toplantıda Corona virüsüyle mücadelesinde iki yaklaşım önerildi. Birinci öneri sokağa çıkma yasakları, seyahat kısıtlamaları, sınır kapatmaları, yerel veya ulusal sınırlamalar gibi “hareket kısıtlamaları”; ikinci öneri ise aşı kampanyalarına hız verilmesi oldu.

Ekonomileri turizme dayalı olan Yunanistan, Bulgaristan, Kıbrıs Rum kesimi gibi üyeler, “aşı yaptıran AB vatandaşlarının serbest dolaşımını içeren” bir uygulama istedi. Ancak Merkel ve Macron, bu fikre de, “Henüz AB içinde aşılanma oranı yüzde 4,2, haksızlık ve adaletsizlik olmadan, küçük bir gruba ayrıcalık tanınmadan, halkın önemli bir bölümü aşılandıktan sonra” bu sistemin uygulanabileceğini savundu.

Benzer bir öneri getiren Macron, aşı olanlara ya da Corona virüsü testleri negatife çıkanlarla, kültürel mekanlar ya da restoranlara gidebilmeleri için “sağlık geçiş belgesi” verilmesini önerdi. Merkel, “Herkes aşı pasaportu ihtiyacı konusunda hemfikir. Ancak bu sistemin oluşması dahi 3 ay gibi bir zaman alır” diyerek zaman kazandı.

Sonunda liderler, aşı pasaportunun teknik altyapısını hazırlama görevini AB Komisyonu’na vererek tartışmayı sonuçlandırdı.

Kayank: VOA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here