Bir MQ-9 Sea Guardian insansız deniz gözetleme uçağı, Independence varyantı kıyı savaş gemisi USS Coronado (LCS 4) üzerinde uçuyor.

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı (NAVCENT) İnsansız sistemleri ve yapay zeka entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla yeni bir ‘Görev Gücü’ kuracağını açıkladı.

NAVCENT Komutanlığı ve ABD 5’inci Filo komutanı Amiral Brad Cooper gazeteciler ile çevrim içi yaptığı basın toplantısında, Görev Gücü 59’un (TF59) Eylül ayında Bahreyn’in Manama kentinde kurulacağını söyledi.

TF59’un “insansız sistemleri ve yapay zekayı entegre etmek için tasarlandığını” belirten Coopeer, Görev Gücü ABD donanmasında bir ilk olduğunu, TF59’un sistemleri geliştirmek ve operasyonel bir ortamda taktik, teknik ve prosedürleri değerlendirmek amacıyla faliyete alındığını vurguladı.

Cooper, ” Deniz alanında farkındalığı ve caydıcılığı arttırmak için insansız sistemleri ve yapay zekayı entegre etmemiz gerekiyor “ dedi.

İnsansız sistemleri deniz üstünde ve altında daha fazla yerleştirmeyi öngördüklerini söyleye Amiral Cooper, “ Bugün bölgede devriye gezmeye devam eden insanlı platformlarımız aracılığıyla alandan elde ettiğimiz görüntü ve veriye ek olarak, bölgede neler olduğunu öğrenebileceğimiz daha fazla göz istiyoruz. “ dedi.

Amiral, bölgedeki müttefik donanmaların insansız sistemleri kullanmaya büyük ilgi duyduğunu belirterek, TF59 Görev Gücü’nün oluşturulmasıyla “ortak operasyon resmimizi genişletirken, belirli bölgedeki ortaklıklarımız ile ilişkilerimizi canlandıracağını söyledi. Görev Gücü’nü kullanmayı düşündüğümüz bölgede, 5.000 millik kıyı şeridi ve üç kritik geçiş noktası (Hürmüz Boğazı, Bab-el-Mandeb ve Süveyş Kanalı) bulunmaktadır.

Cooper, bu yılın başlarında gerçekleştirilen ‘Integrated Battle Problem 21’ tatbikatında kullanılan bazı sistemlerin, TF59 Görev Gücü tarafından Ocak 2022’de gerçekleşecek insansız sistemlere odaklanan IMX-22 tatbikatı sırasında “operasyonel bir bağlamda kullanılacağını” söyledi.

Kaynak: US NAvy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here