ABD Deniz Piyadelerinin (USMC) ihtiyacı olan Amfibi Araç (ACV) ihalesini İngiltere firması BAE Systems’in ACV 1,2 amfibi aracının kazandığı açıklandı.

Sözleşmenin toplam değerinin 1,2 milyar dolar olduğu, ABD Deniz piyadeleri için 230 adet aracın sipariş verildiği belirtildi.İlk 30 aracın 2019 sonbaharında teslim edilmesi planlanıyor.

Deniz Piyadeleri Kara Araçları Program Yetkilisi John Garner, ” Sözleşme ile bu yetenekli araçların denizcilerimize teslim edilmesine bir adım daha yaklaştık…” dedi.

Yeni amfibi araçların artan gereksinim ve modernizasyon ile yeni değişiklikler yapılması bekleniyor.Deniz piyadesi yetkilileri, ACV 1,2 amfibi aracının daha etkili hale gelmesi için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Deniz piyadeleri BAE Systems’in ACV 1,2 amfibi araçlarını kademeli olarak değiştirecek. Şu an kullanımda olan ACV araçlarının 2035’e kadar envanterde kalması planlanıyor.

ABD Hükümeti ACV 1,2  prototiplerin tüm testlerini 2017’nin ilk haftasında sonuçlandırdı. Deniz Piyadeleri Ocak 2018’de Ocak ayında  ilk teklif talebinde bulundu.Ayrıca operasyon testleri de aynı zamanda başladı.

BAE Systems, Operasyonel değerlendirmelere yedi prototip ile katıldı.Araç, arazi güvenilirliği testi, hayatta kalma ve patlama testi, su testi ve suda yüzme kabiliyeti, gemi lansman ve kurtarma testlerinden geçti.

1434597079298

BAE Systems ACV teklifini, İtalyan şirketi Iveco Defense Vehicles ile ortaklık kurarak verdi.

BAE Systems yaklaşık 70 yıllık amfibik araçların tasarlanması ve inşa edilmesi deneyimine sahiptir. BAE Systems’ın amfibi mirası ve 30 bin’den fazla araç üreten  Iveco Savunma Araçları’nın uzun geçmişi sonucu ACV 1,2 ortaya çıkmıştır.

Araç, gemiden kıyıya çıkışlarda ve Sea State 3 hava koşullarında deniz üzerinde üstün performans göstermiştir. Gemi lansmanı ve kurtarma faliyetlerinde başarılı olmuştur. 690 HP beygir gücünde motorla donatılmış olan ACV 1,2 ,yakıt ikmali yapmadan karada 65 mil hızla 325 milden fazla bir menzile sahiptir.

ACV 1.2 Deniz piyadelerin gereksinimlerini karşılarken, tam teçhizatlı 13 deniz piyadesini taşıyabiliyor. Araç patlamaya dayanıklı gövde ve enerji emici koltuklar içeriyor.

ABD DENİZ PİAYDELERİ ‘ZIRHLI AMFİBİ SALDIRI ARACI (AAV-7A1) KULLANIYOR 

Zırhlı Saldırı Amfibi Aracı AAV-7A1 tam donanımlı amfibi harekat aracıdır. ABD deniz piyadeleri için asker taşıma araçları olarak hizmet vermektedir.

AAV7-A1 aracı, amfibi operasyonlarında kıyıya asker çıkarma, kıyıda da zırhlı mekanize biriliklerini desteklemek  amacıyla kullanılabilir.

110629-N-AG285-135

Güney Kore silahlı kuvvetlerinde görev yapan Zırhlı Saldırı Amfibi Araçları (KAAV) KAAV-7A1 olarak adlandırılıyor.AAV-7A1 araçlarını, Arjantin, Brezilya, Kamboçya, İtalya, Tayvan, İspanya, Tayland ve Venezuela kullanmaktadır.

AAV-7A1 amfibi aracı gemi şeklinde bir gövdeye sahiptir. Geliştirilmiş versiyonlarında yeni gösterge paneli, gece görüş cihazı ve yeni havalandırma sistemi ile donatılmıştır.

Amfibi aracın AAVC-7A1 Komuta AracıAAVP-7A1 Personel Aracı ve AAVR-7A1 Kurtarma Aracı olmak üzere üç farklı versiyonu mevcuttur.

AAVC-7A1 Komuta aracının tareti yoktur. Haberleşme teçhizatı aracın kargo alanında barındırılmaktadır. Bu sürüm, modern iletişim sistemleri, destekleyici kollar ve lojistik destek birimleri ile donatılmıştır.

AAVP-7A1 Personel Araçları, M2HB.50 kalibrelik ağır makineli tüfek ve bir adet Mk19 40 mm otomatik bomba fırlatıcı ile donatılmış bir tarete sahiptir. Dört mürettabat  ile kullanılan araç,  tam teçhizatlı 25 askeri taşıyabiliyor. 

AAVR-7A1 Kurtarma Aracı taret ile donatılmamıştır. Araç bir adet kurtarma vinçi, kesme ve kaynak ekipmanları, sahadaki taşıtlara destek ve bakım sağlamak için taşınabilir bakım ekipmanları bulunmaktadır.

Arcın gövdesine takılan aplike zırhı (EAAK)  mürettebatı silah ateşinden korur. Ayrıca araç otomatik yangın söndürme sistemi ve NBC koruma sistemi ile donatılmıştır.

AAV7-A1 araçları, HS-400-3A1 otomatik şanzımana bağlanmış 400 hp güce sahip  turboşarjlı çok yakıtlı V-8 dizel motor ile çalışır. İki adet 14.000 gpm su jeti pompasıyla denizde 9,7 km / s seyir hızına sahiptir. Karada araç 72.4 km/sa hız yapabilmektedir.

Türkiye’nin inşa etmekte olduğu TCG Anadolu gemisi için Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarına ihtiyacı bulunuyor. Bu maksatla Savunma Sanayii Müsteşarlığı(SSM) ile FNSS arasında Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi’nin sözleşmesi Mart 2017 tarihinde Ankara’da imzalandı.

Kaynak: Ajanslar, Defence News,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here