ABD Deniz Piyadeleri ‘Yıldırım taşıyıcı’ konseptinde Amfibi Saldırır Gemisi’nde konuşlu F-35B Lightning II uçaklarını Pasifik’deki rutin eğitim sırasında test etti. Deniz piyadeleri muhtemelen F-35B uçaklarının kabiliyetlerini genişleterek kullanmaya devam edecek.

Amfibi saldırı gemisi USS America (LHA-6) güvertesinde 122.Saldırı filosundan 13 adet F-35B savaş uçağının fotoğrafı ABD Donaması fotoğraf servisi tarafından yayınlandı.

ABD Amfibi Saldırı Gemisi USS America (LHA-6) güvertesinde 122. filoya ait 13 F-35B Lightning II uçağı

Fotoğrafda Amfibi saldırı gemisinin iyi bir güverte tasarımına sahip olduğu, bunu yanında uçak bakım ve jet yakıt depolama alanlarının yeterince geniş olduğu görünüyor.

F-35B Lightning II uçaklarının USS America (LHA-6) Amfibi saldırı gemisinde görev yapması uçaklar için bir kilometre taşı olarak gösteriliyor. Böylece Amfibi Saldırı Gemisi bu test ile Hafif Uçak Gemisi haline dönüşebileceği doğrulanmış oldu. Donanma Amfibi Saldırı Gemisini 20 F-35B uçağı ile Hafif Uçak Gemisine dönüştürmek istiyor.

Az görünürlülük, geniş veri toplama ve dağıtma imkanları, hedefeleri vurma yetenekleri ile F-35B Lightning II uçaklarının amfibi harekatında karaya çıkan biriliklere büyük destek sağlayabileceği belirtiliyor.

Donanmanın Pasifikte görevlendirdiği geniş güverteli uçak gemilerinde F-35B ve C uçakları görev yapsada, Amfibi saldırı gemilerinde F-35B uçakları Tiltrotors ve helikopterlerin kullanıldığı çok farklı operasyonlarda beraber çalışıyor.

Deniz Piyade yetkilileri, F-35B uçaklarının veri iletişim yeteneklerinin donanmada görev yapan Amfibi saldırı gemisi (LHA) ve Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) ‘lerin komuta ve kontrol yeteneklerinden çok daha iyi olduğunu bununda aşılması gereken bir problem olduğu belirtiliyor.Yetkililer, Beşinci nesil Deniz Hava-Kara Görev Gücünü 3.nesil Amfibi saldırı gemisine yerleştirirsek bu farklılığı gidermek zorunda olduklarını söyledi.

San Antonio sınıfı Havuzlu Çıkarma Gemileri’nin (LPD) Wasp sınıfı LHD’ler ve Amerika sınıfı LHA’lardan daha karmaşık bir komuta ve kontrol sistemine sahip olduğunu belirten donanma yetkililer, “bu da F-35B Lightning II uçaklarının yeteneklerinden daha iyi yararlanmasına anlamına gelir.” dedi.

Ayrıca basında çıkan haberlerde, F-35B Lightning II uçaklarını testi sırasında uçuş güvertesi yakınında bulunan uydu kubbesinin hasar gördüğü iddia edilmişti. Daha sonra yapılan açıklamada hasarın rutin eğitim sırasında olduğu, uçuşlardan kaynaklanmadığı belirtildi.

ABD Deniz Kuvvetleri Sekreteri Richard V. Spencer, ‘Yıldırım taşıyıcı’ konseptinin heyacan verici olduğunu donanmanın daha fazla egzersiz yapabileceğini söyledi. Hafif Uçak Gemileri ile Uçak Gemileri arasındaki farklara değinen Spencer, ” Nükleer güçlü uçak gemileri, Amfibi gemilerinden daha uzun süre dışarıda görev yapabiliyor. Daha büyük uçuş güvertesine sahip olduklarından daha yüksek tempolu uçuş operasyonlarını destekleyebilir.” ifadelerini kullandı.

Türk Deniz kuvvetleri Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi  TCG ANADOLU ve ikizi TCG Trakya’nın inşaat programına dikine iniş kalkış yapabilen F-35B uçağının alınmasını talep etmişti. Bu kapsamda Genelkurmay Başkanlığına yazı gönderen Deniz Kuvvetleri, 32 adet kısa mesafe havalanan, dikine iniş ve kalkış yapabilen F-35B uçağını tedarik etmek istediklerini belirtti.

Henüz resmen ABDden talep edilmese de Kuvvet uçak tedarikinde LHD başına 16 uçak planlıyor. Bu çerçevede Sedef tersanesinde inşaatı devam eden her  LHD sınıfı gemi için 16 toplam 32 adet uçak tedariki hedefleniyor.

KAYNAK: USNI News, Ajanslar, Defence Blog, US Navy,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here