ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Yönetiminin Türkiye’ye parasını verdiği F-35 savaş uçakları yerine, F-16 savaş uçaklarının almasını önerdiğini, bunu da kendilerinin kabul ettiği açıklaması hakkında sorulan soruya Price, Kongre’ye tebliğ edilmeden ve onaylanmadan teyit etmeyeceğini söyledi.

Price sözlerine şöyle devam etti: “Türk yetkililer, F-16 uçağı satın almakla ilgilendiklerini kamuoyuna ifade ettiler. Türkiye’nin savunma tedarik planları hakkında konuşmak için sizi Türk hükümetine yönlendiriyorum. Şunu söyleyebilirim ki Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı. Savunma Bakanlığı, Türkiye ile F-35 programı, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği konusunda istişarelerde bulunuyor. Bu konudaki özel görüşmeler hakkında konuşacak durumda değilim.”

Bakanlık sözcüsü Price, ” Türkiye’ye gelince, NATO müttefikimiz Türkiye ile ortaklığımıza büyük değer veriyoruz. (Türkiye) Önemli bir NATO müttefikidir. Uzun süreli ve derin ikili bağlarımız var ve Türkiye’nin, NATO ile ortak çalışabilirliği öncelikli bir konu olmaya devam ediyor” dedi.

Kaynak: NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here