Geleceğin askeri konsept ve teknolojileri alanında ortak sinerji ve işbirliği sağlanması amacıyla 26 ülkeden yetkililerin katıldığı “International Future Soldier Conference” etkinliği Ankara Sheraton Otel’de düzenlendi.

Teknolojik seviye ile sektörel kabiliyetlere yönelik çalışmaların konuşulduğu etkinliğe, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve NATO Kara Silahları Koordinatörü Osman Tasman video konferans yöntemi ile katılırken, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, EDOK Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Konferans Düzenleme Komitesi Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, SASAD Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Öktem katıldı.

Konferansın açılışında konuşma gerçekleştiren Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savaşın yakın ve uzak gelecekte nasıl cereyan edeceği, muhtemel çatışma ortam ve koşulları ile hasımların elde etmeleri muhtemel kabiliyetlerin önceden kestirilmesi, etkin bir savaş gücü bulundurmanın şart olduğunu söyledi.

Demir, “Geleceğin muharebe ortamının en önemli unsuru olacağını düşündüğümüz, sürü insansız hava-kara-deniz araçları, büyük veri, siber güvenlik ve uzay, uydu teknolojileri, yapay zeka ve robotik, insansız kara ve deniz araçları, lazer ve elektromanyetik silahlar gibi konularda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Dünyada büyük bir rekabet yaşandığını vurgulayan İsmail Demir, bu yarışın en önemli aktörlerinden birinin de savunma alanındaki Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları olduğunu söyledi. Demir, ” bu nedenle teknoloji odaklı Ar-Ge, Ür-Ge ve inovasyon stratejilerinin belirlenmesinin, teknoloji projelerinin yönetilmesinin Başkanlık için stratejik önem taşıyor.” dedi.

Amacımız terörizme karşı ‘Future Soldier’ hazırlıklı hale getirmek olduğunu söyleyen Konferans Düzenleme Komitesi Başkanı Yılmaz Küçükseyhan, Bizim öngördüğümüz Future Soldiers konusu ülkesini savunacak, caydırıcı bir güç olarak barışı koruyacaktır. Güçlüyseniz kolay kolay kimse size saldıramaz” ifadelerini kullandı.

HAVELSAN Eğitim Hizmetleri ve ELD Grup Müdürü Oktay Tuncer, Biz yaklaşık 2 senedir güvenlik güçlerimizin gelecekteki muhaberelerde ihtiyaçlarını dikkate alarak ‘Dijital Birlikler’ konsepti geliştirdik. Bu konsepte uygun çözümler ağı oluşturduk. ” dedi.

Oktay Tuncer, her seviyede taktik ve stratejik yapay zekâ destekli komuta komut platformu oluşturduk. Gelecekteki muharebe ortamında görev alacak personelin ve birliklerin daha otonom bir şekilde muharebe edebileceği çözümler geliştirdiklerini belirtti.

Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SaSaD),  Defence Turkey Dergisi , ODTÜ Teknokent-Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi tarafından organize edilen etkinliğe, Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) destek verdi.

konferans, “Future Soldier” konusunda çalışmaları bulunan ülkelerin yetkilileri, yabancı askeri delegasyon, bu alanda çalışma yapan global savunma ve teknoloji firmaları, Türk savunma sanayi ve askeri kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile buluşturarak, taraflar arasında bilgi paylaşımı açısından optimum fayda sağlayan ve farkındalık yaratan bir platform olmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here