ABD Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, dün Aden Körfezi’nde bir ticari geminin kaçırılması girişiminin arkasında Yemenli Husiler’in değil, silahlı Somalili korsanların olduğu kaydedildi. 

Pazar günü, Aden Körfezi’nde silahlı kişiler tarafından ele geçirilen bir ticari tankerden gelen yardım çağrısına Amerika Birleşik Devletleri Donanması tarafından hızla yanıt verildi. Şu anda tankerin güvende olduğu açıklandı.

ABD Donanması, 7 Ekim’de İsrail ve Filistin örgütü Hamas arasında şiddetli bir savaşın başladığı tarihten bu yana Ortadoğu sularında meydana gelen saldırılardan birine karşılık verdi. ABD yetkilileri, donanma unsurlarının hemen harekete geçtiğini ve şu anda tankerin güvende olduğunu duyurdu.

“Durumu değerlendirmeyi sürdürüyoruz ancak ilk göstergeler, bu beş kişinin Somalili olduğunu ortaya koyuyor” diyen Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “Bu açık bir korsanlık olayıdır” şeklinde konuştu.

Savunma Bakanlığı yetkilisi, gece boyunca İran destekli Husi milislerinin USS Mason bulunduğu bölgeye iki balistik füze attığını, ancak füzelerin hedefi bulamadığını belirtti. ABD ordusu, daha sonra ABD savaş gemisi Mason ve yük gemisi Central Park’ın bulunduğu istikamete Husiler’in bulunduğu bölgeden iki balistik füzenin fırlatıldığını, füzelerin gemilerin 10 deniz mili uzağına düştüğünü bildirdi.

Sözcü, “Füzelerin kimi hedef aldığını anlamadık” şeklinde konuştu.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, bölgede üç Çin savaş gemisinin olduğunu ancak bu gemilerin acil yardım çağrısına yanıt vermediğini de sözlerine ekledi. Washington’daki Çin Büyükelçiliği, Tuğgeneral Ryder’ın bu açıklamasına yanıt vermedi.

Pazar günü Aden Körfezi’nde ele geçirilen tankerde Bulgaristan, Gürcistan, Hindistan, Filipinler, Rusya, Türkiye ve Vietnam’dan oluşan 22 mürettebat bulunuyordu.

Londra merkezli Londra Borsa Grubu (LSEG) verilerine göre, İsrail’e ait Zodiac Maritime Ltd tarafından işletilen Central Park adlı küçük petrol tankerinin tonajı 19.998 metrik ton. Olayla ilgili Husi yetkililerinden henüz bir açıklama gelmedi.

Geçen hafta, İran’ın müttefikleri olan Yemen Husileri, Güney Kızıldeniz’de İsrail ile bağlantılı bir kargo gemisini ele geçirdi. Grup, ayrıca İsrail’e balistik füzeler ve silahlı insansız hava araçları gönderme tehdidinde bulundu.

ABD, Kızıldeniz’deki saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor, ancak Tahran bu iddiayı reddediyor. Cumartesi günü bir ABD savunma yetkilisi, İran’a ait olduğuna inanılan bir dronun Hint Okyanusu’nda, İsrail kontrolündeki bir şirket tarafından yönetilen bir konteyner gemisine saldırdığını ve gemide küçük hasar meydana geldiğini ancak yaralanan olmadığını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here