Motosikletli silahlı saldırganlar, Nijerya’nın kuzeybatısında en az 100 kişiyi kaçırdı. Yerel sakinler, silahlı kişilerin Zamfara eyaletindeki köylere baskın düzenlediğini bildirdi.

Görgü tanıkları, köy sakinlerinin silahlı kişiler tarafından dayatılan “vergiye” uymama kararı üzerine kaçırıldığını açıkladı. Son yıllarda kuzeybatı Nijerya’da fidye karşılığında adam kaçırma olayları giderek yaygınlaşıyor.

Silahlı çeteler, yerelde “haydut” olarak adlandırılan gruplar, köyleri, okulları ve yolcuları hedef alarak milyonlarca naira fidye talep ediyorlar. Reuters’a göre, bir köy lideri Cuma günkü saldırıda bir sakinin öldüğünü bildirdi.

Mutunji köyünden bir sakinin kaçırıldığını ancak kaçmayı başardığını öğrenildi. Bir köy sakininin ifadesine göre, “Parayı toplamaya çalışıyoruz… ama aniden haydutlar geldi ve insanları soydu. Çoğu kadın ve genç olmak üzere 100’den fazla kişiyi aldılar.” dedi.

Yerel kaynaklar, silahlı saldırganların liderinin adının “Damana” olduğunu ve devlet güvenlik güçlerinin yokluğunda bölgenin büyük bir kısmını kontrol ettiğini belirtti.

Bir köylü şunları söyledi: “Teröristler bölgeyi kontrol ediyor; bizi tarım işçisi olarak ormana gönderiyorlar ve geri döndüğümüzde para ödemeden et, çay ve şişelenmiş ürünler için kasabaya geliyorlar.”

Nijerya, kuzeydeki cihatçı isyan, çobanlar ile çiftçiler arasındaki ölümcül çatışmalar, güneydoğudaki ayrılıkçı isyan ve Nijer Delta’sındaki militanlar arasında petrol gelirlerinden daha fazla pay talep eden bir dizi güvenlik sorunuyla karşı karşıya. Mayıs ayında göreve başlayan Başkan Bola Tinubu, güvensizlikle nasıl başa çıkacağını henüz detaylandırmadı. Seçim kampanyası sırasında Tinubu’nun ofisi, kuzeydoğu Borno eyaletinde birçok İslamcı militan grubuna ve Boko Haram isyanına ev sahipliği yapan Tinubu’nun vali olarak yaşadığı deneyimi vurgulayarak bu zorluğu kabul etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here