Katar’ın Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majed Al Ansari, 11 İsrailli rehinenin, 33 Filistinli sivil karşılığında serbest bırakıldığını açıkladı. Katar ve Mısır’ın arabuluculuğu ile ateşkesin 2 gün daha uzatıldığı bildirildi.

Hamas ve İslami Cihad, 52 gün boyunca rehin tuttukları 11 İsrailli tutsağı serbest bıraktı. Bu gelişme, barış çabalarında önemli bir adımı simgeliyor. Katar ve Mısır’ın arabuluculuğu ile dört günlük ateşkesin uzatılması başarıyla tamamlandı.

Hamas sözcüsü, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Katar ve Mısır’ın arabuluculuğuyla mevcut ateşkesin şartları altında 2 gün daha ateşkes uzatma konusunda anlaşmaya vardık,” dedi.

Katar’ın Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majed Al Ansari, Gazze Şeridi’ndeki insani ateşkesin uzatılmasını sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden duyurdu. Ansari, “Katar, devam eden arabuluculuk süreci kapsamında Gazze Şeridi’nde insani ateşkesin 2 gün daha uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyuruyor” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Ordu Radyosu’na göre, İsrail hükümeti, Hamas’ın Gazze’de elinde tuttuğu tutsakların listesini salı günü uzatılmış ateşke anlaşması kapsamında serbest bırakması bekleniyor. Axios haber sitesi, listede 10 tutsak bulunduğunu bildirdi.

Müzakereler, Katar, Mısır, ABD ve İsrail gibi ana aktörler arasında, daha fazla rehinenin serbest bırakılması hedefiyle devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here