Portekiz, Deniz Kuvvetleri’nin özel ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış dünyanın ilk çok amaçlı İnsansız Sistemler Gemisi için tarihi bir anlaşma imzalayarak deniz yeteneklerini güçlendiriyor.

Damen Shipyards Group, Portekiz Deniz Kuvvetleri’nin özel gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan bu 107 metrelik gemiyi okyanus araştırmaları, arama kurtarma operasyonları, acil yardım, deniz güvenliği ve deniz destek operasyonları dahil olmak üzere çeşitli misyon rollerini yerine getirmek üzere çok yönlü bir platform olarak planlamaktadır.

Geminin bilimsel araştırmalar için okyanus araştırmaları ve izleme kapsamında bilimsel personel için laboratuvarlar ve konaklama birimleri bulunacaktır.

Geminin en önemli özelliği, deniz operasyonlarında çığır açan insansız dronları ve helikopterleri kullanabilme yeteneğidir. Damen tarafından inşa edilen bu deniz destek gemisi, çeşitli operasyonları kolaylaştırmak için bir dizi tasarım özelliğine sahiptir. İnsansız sualtı araçları ve insansız yüzey araçları için bir kıç rampası, insansız hava araçları (İHA) için 94×11 metrelik bir uçuş güvertesi ve hangarları içermektedir.

Portekiz Deniz Kuvvetleri tarafından çok fonksiyonlu deniz platformu (PNM) olarak sınıflandırılan gemi, Portekiz Deniz Kuvvetleri ile yakın işbirliği içinde geliştirildi. Geminin 650 metrekarelik bir kargo güvertesi ve on iki adet 20 fitlik konteyner için özel alanı bulunmakta olup, konteynerle taşınabilir hastane tesisleri, hiperbarik odalar veya ROV ekipmanı gibi modüler sistemlerin ihtiyaca bağlı olarak kurulumuna olanak tanımaktadır.

Portekiz Deniz Kuvvetleri’nin zaten hizmette olan iki Damen tarafından inşa edilmiş gemisi 122 metrelik Bartolomeu Dias sınıfı çok amaçlı fırkateynler NRP Bartolomeu Dias ve NRP D. Francisco de Almeida bulunmaktadır. Bu gemiler, başlangıçta Kraliyet Hollanda Donanması’nda (Karel Doorman sınıfı fırkateynler olarak) görev yapmış, daha sonra Damen ve Hollanda Komuta Materyal ve Bilgi Teknolojisi (COMMIT) ajansı tarafından kapsamlı bir modernizasyon programına tabi tutulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here