ABD Hava Kuvvetleri, Alaska Hava Savunma bölgesine yaklaşan Rus Tu-95 bombardıman uçakları ve iki Su-35 savaş uçağına F-22 Raptor savaş uçakları ile önleme yaptı.

Pentagon’un basın bültenine göre, 10 Haziran’da KC-135 Tanker uçakları ve E-3 Havadan Erken Uyarı uçağı ile desteklenen F-22 Raptor savaş uçakları, Alaska sahillerine yaklaşan Rus bombardıman uçaklarına 2 önleme görevi yaptığı belirtildi.

İlk önleme iki Su-35 savaş uçağı, iki Tu-95 bombardıman uçağı ve A-50 havadan erken uyarı ve kontrol uçağı ile Alaska kıyılarına 20 Deniz mili yaklaşan hava grubuna yapıldı.

İkinci önleme ise A-50 tarafından desteklenen iki Tu-95 bombardıman uçağına yapıldı. Rus uçakları Uluslararası Hava Sahasında kalarak ABD hava sahasını ihlal etmedi.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin B-1B Lancer bombardıman uçakları Avrupa ve Karadeniz bölgesinde gerçekleştirdikleri uçuşlara, Türkiye, Romanya, Polonya ve Ukrayna’dan hava unsurları katılmıştı.

Bombardıman Görev Gücü misyonuna Türk Hava Kuvvetleri KC-135 tanker uçakları, Ukrayna’dan ise Su-27 Flankers ve MiG-29 Fulcrums savaş uçakları ilk kez katıldı.

Kaynak: Ajanslar, US Air Force,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here