Rusya’nın Hafter güçlerini desteklemek üzere gönderdiği MİG-29 savaş uçakları çatışmaların yoğun yaşandığı Sitre üzerinde uçtuğu iddia edildi. Türk Kargo gemisini durdurmak isteyen Yunan savaş gemisine Türk Fırkateynleri engel oldu.

Yoğun çatışmaların yaşandığı stratejik kıyı kenti Sitre üzerinde Rusya tarafından Libya’ya gönderilen bir MİG-29 Fulcrum savaş uçağının uçtuğu iddia edildi.

Öte yandan Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne bağlı HS Spetsai fırkateyni, Türkiye’den Libya’ya giden Türk kargo gemisine, askeri malzeme taşıdığı gerekçesiyle durdurmak istedi.

Arama faliyetleri için Yunan fırkateyninden kalkan helikopter, kargo gemisine refakat eden Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı 2 adet fırkateynden gelen uyarı üzerine geri dönmek zorunda kaldı.

AKAR: HAFTER KAÇTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter’in başka bir ülkeye kaçmış olabileceğini söyledi.

Bakan Akar, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’nin Libya’da hukuki olarak askeri ve stratejik danışmanlık yaptığını ifade eden Akar, şunları söyledi: “Hafter kendi başına bir güç olarak çıkmadı ortaya. Bir takım güçlerin kullandığı bir araç olarak bulunuyordu. Bunun geleceğini, kabiliyetini gördüler. Bu destek ortadan kalktıkça Hafter’in de orada kaybolacağı kesin.Hatta teyide muhtaç bazı haberlere göre Hafter’in Libya dışında olduğu başka bir ülkede olduğu yönünde gelen haberler arasında yer alıyor”

Kaynak: TheDrive, TRT World, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here