ABD Hava Kuvvetleri’nde beş yıl önce ‘A-10’ uçaklarının ömrünü doldurduğu envanterden çıkarılması teklif ediliyordu. Bu gün geldiğimiz noktada ise ‘A-10’ uçaklarının 2021 mali bütçesinde (FY21) emekliye ayrılacak uçaklar içinde olmayacağı açıklandı.

ABD Hava Kuvvetler (USAF) elinde bulunan 281 adet A-10 savaş uçaklarını gelecekte kullanmak için aktif tutmak istiyor. Hava Kuvvetleri üst düzey yetkilileri, ‘A-10’ uçaklarının yaklaşmakta olan 2021 mali bütçesinde (FY21) emekliye ayrılacak uçaklar içinde olmayacağını açıkladı.

Hava Kuvvetleri Sekreteri Matt Donovan savunma konferansında yaptığı konuşmada, FY21 bütçesinde eskiyen uçakların elden çıkarılması konusunda bazı değişikliklerin olabileceğini, A-10’u emekli edeceği yönündeki spekülasyonları destekledi.Fakat o günkü konferansta konuşan strateji entegrasyon başkan yardımcısı Gen.T. Gen. Timothy Fay, 2030’lara kadar elden çıkarılacak uçaklar arasında A-10’un olmadığını söyledi.

Son yıllarda ‘Standoff’ mühimmattaki gelişmeler A-10 uçaklarını uzak mesafelere atış yapabilir hale getirdi. Ayrıca A-10 pilotları, kafa hareketlerine daha doğru izleyen HObIT (Hibrit Optik Tabanlı Atalet İzleyici) olarak bilinen kaskları kullanmaya başladı.HObIT kaskları, A-10 pilotlarının son beş yıldır kullandığı Thales Visionix Scorpion kaskının gelişmiş modeli.

A-10 uçakları, Boeing firmasının ürettiği GBU-39 Küçük Çaplı Bombaları da (SDB) kullanmaya başlayacak. SDB sabit hedef koordinatlarına yönlendirme için gelişmiş parazit önleyici küresel konumlandırma sistemi (GPS) destekli ataletsel navigasyon sistemine (AJGPS/INS) sahip, 250-pound sınıfı bir silahtır. Çok amaçlı etkin nüfuzlu ve patlama-parça tesirli savaş başlığı ve kokpitten seçilebilir elektronik fünye taşıma kapasitesine sahiptir. Uçaklar tek istasyonda dört adet SDB taşıyabilecek. Şu anda A-10’lar tek istasyonda yalnızca tek bir silah taşıyabiliyor

A-10 ‘Warthog‘ uçakları 18 hedefi ayrı ayrı hedefleyebilecek bu da uçakları dördüncü nesil ile beşinci nesil karşımı bir uçak haline getirecek.

A-10 uçakları Suriye ve Irak’taki DEAŞ hedeflerine karşı operasyon düzenlemek üzere Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde konuşlanmıştı.

Kaynak: Combataircraft, Defense News, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here