Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM’un beton sığınaklara karşı kullanılan ardışık delici harp başlıklı versiyonu SOM-B2’nin ilk atış testi başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, “SOM-B2 füzesi atış testinde hedefi başarıyla vurdu. Ardışık delici harp başlıklı SOM-B2 füzesinin geliştirme, yer ve uçuş testleri tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Seyir Füzesi SOM’un yeni versiyonu SOM-B2, F-4E 2020 Phantom savaş uçağından atılarak hedefi tam isabetle vurdu.

SOM-B2 füzesi, sert beton hedeflerde etkinlik sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu nedenle, SOM-B2 füzesi; SOM-B1 füzesinden farklı olarak Ön Delici ve Ana Delici’den oluşan Ardışık Delici Harp Başlığı’na sahiptir.

İmalatı ROKETSAN tarafından yapılan SOM seyir füzesinin A, B1 ve B2 modelleri bulunuyor. Türk Hava Kuvvetleri 2011 yılından bu yana SOM-A ve SOM-B1 modelleri kullanıyor.

TÜBİTAK SAGE, ardışık delici harp başlıklı SOM-B2 ve su üstü hareketli hedef vurma yeteneğine sahip veribağlı SOM-C1 ve SOM-C2 varyantlarının geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

SOM Silah Sistemi Ailesi’nin F-35 (JSF) Uçağı dahili silah istasyonuna uyumlu olarak geliştirilmiş bir üyesi olup, yoğun bir şekilde korunan hareketli su üstü ve sabit kara hedeflerine taarruz yeteneğine sahiptir.

SOM füzesi; hava savunma sistemlerinin etkili menziline girmeden hedeflerin büyük bir doğrulukla vurulmasını sağlayan ve durağan satıh hedeflerine ve hareketli su üstü hedeflere karşı etkin bir şekilde taarruz kabiliyeti bulunan uzun menzilli, havadan Satha atılan turbojet motorlu seyir füzesidir.

Kaynak: SAGE TÜBİTAK, SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here