ABD, Irak ve Suriye’deki hedeflere hava saldırıları düzenlemeye başladı

0
116

ABD ordusu, Amerikan uçaklarının Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği saldırıları doğrulayan bir açıklama yayınladı.

CENTCOM’dan yapılan açıklamaya göre, ABD’den havalanan uzun menzilli bombardıman uçakları da dahil olmak üzere Amerikan güçleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantılı 85’ten fazla hedefi vurdu.

Açıklamada, ‘Vurulan tesisler arasında ABD ve Koalisyon güçlerine yönelik saldırıları kolaylaştıran milis grupların ve  İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC,) komuta -kontrol ve operasyon merkezleri, istihbarat merkezleri, roketler, füzeler, insansız hava aracı depoları ile lojistik ve mühimmat tedarik zinciri tesisleri yer aldı’ denildi.

Yetkililer, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı 2 adet B-1B “Lancer” Ağır Bombardıman Uçağı ile yaklaşık 10 adet Taarruz ve Savaş Uçağının bu gece Suriye ve Irak’ın doğusunda İran Devrim Muhafızları ve İran destekli gruplara yönelik hava saldırılarına katıldığını bildirdi.

ABD basını, bu gece gerçekleştirilen hava saldırılarının daha önceki tüm saldırılardan çok daha büyük olduğunu bildirdi.

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Devrim Muhafızları Ordusu ve İran destekli gruplara karşı sürdürülen hava harekâtının İran içinde gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 “Savaşan Şahinlerin”, bu gece ABD öncülüğünde Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları ve İran Destekli Gruplara karşı düzenlenen hava saldırılarına katıldıkları, bu durumun Ürdün topraklarındaki bir ABD Üssüne yönelik düzenlenen İHA saldırısına bir yanıt olduğu bildiriliyor.

Misilleme saldırıları, İran destekli militanlar tarafından Pazar günü Ürdün’deki bir ABD askeri karakoluna düzenlenen insansız hava aracı saldırısına yanıt olarak geldi ve üç ABD askerinin ölümüne, 40’tan fazlasının da yaralanmasına neden oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here