BAE Systems, Malloy ağır yük drone şirketini satın aldı 

0
60

Kısa ve orta menzilli görevlerde 300 kg’a kadar yük taşıyabilen bazı quadcopter’larla tamamen elektrikli İnsansız Hava Araçları (İHA) tasarlaması ile tanınan Malloy şirketi BAE Systems tarafından satın alındı.

İki şirket, 2021 yılından bu yana çeşitli projelerde işbirliği yapıyordu. İşbirliğinin amiral gemisi çalışmalarından biri, T-650 çok rollü quadcopter “İnsansız Hava Aracı Sistemi” oldu.

Tamamen elektrikle çalışan platform sıfır karbon üretiyor ve kargo taşıma, yaralı tahliyesi, yakın hava desteği, deniz arama ve kurtarma, ISR, denizaltı karşıtı savaş ve deniz mayın karşı önlemleri gibi çeşitli potansiyel uygulamalara sahip.

BAE Systems, talebe bağlı olarak platformun hizmete giriş tarihini 2025 olarak öngörüyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “Malloy’un yaklaşık 80 kişilik işgücü, Berkshire’daki tesislerinde faaliyet göstermeye ve mevcut müşterilerini desteklemeye devam edecek” denildi.

Kraliyet Deniz Piyadeleri, insansız hava araçlarının keşif ve lojistik yeteneklerini Güney Kıbrıs’ta düzenlenen tatbikatta test etmişti. Tatbikatta karaya inen Deniz Piyade grubuna İHA’lar ile lojistik malzeme taşındı. Deniz Piyadeleri tarafından desteklenen proje ile üretilen Malloy T-150 ağır yük kaldırma İHA’sı her türlü hava koşulunda 68 kg’a kadar yük kaldırabiliyor.

T150 aracı, basit bir dizüstü bilgisayarı kullanarak Google haritası seçilen herhangi bir noktaya otonom olarak yükleri götürebiliyor. Gelişmiş modellerinde uydu bağlantılı uçuş bilgisayarları bulunmaktadır. T150 aracı 68 kg yük ile 70 kilometre menzile sahiptir. Şirket, Kraliyet Donanması’nın isteği üzerine yaralı taşıyabilecek bir İHA üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Özel kuvvetler, cephe sahasında cephane, yiyecek ve bilgi almak için yeni yollara ihtiyaç duyuyordu. İHA teknolojileri çıkmadan önce bu ihtiyaçlar insan emeği ile gerçekleşiyordu. İHA’ların çıkmasıyla deniz piyadelerinin yerdeki ikmalinde önemli boşluklar doldurulmaya başlandı.

Malloy firmasının İHA’sı yanında ‘Hayalet’ ismi verilen bir İHA platformu daha denendi. İstihbarat, gözetleme ve keşif alanındaki performansı test edilen İHA, 20 kilometre (12.4 mil) menzille sınırlıdır. Deniz seviyesinden 3.000 fit yükseklikte termal görüntüler yakalayabilir. Hayalet İHA’sının dikkat çeken özelliği, birden fazla insansız hava aracını önceden programlanmış rotalarda uçurarak, tek bir komutana savaş alanının tam bir resmini sunmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here