Tayfun, Sungur, Karaok ve TRG-230 füzelerinin üretimi için sözleşme imzalandı

0
45

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen Kara Füze Sistemleri Sözleşme İmza Töreni’nde, Tayfun, Sungur, Karaok ve Topçu Roketi Lazer Güdümlü-230 füzelerinin üretimi için sözleşme imzalandı.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekci ile birlikte Savunma Sanayii Başkanlığı’nda düzenlenen Kara Füze Sistemleri Sözleşme İmza Töreni’ne katıldı.

Tören, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün’ün ev sahipliğinde gerçekleşti ve Tayfun, Sungur, Karaok ve Topçu Roketi Lazer Güdümlü-230 füzelerinin üretimi için önemli sözleşmelerin imzalanmasına ev sahipliği yaptı.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, yaptığı açıklamada, ülkemizin içinde bulunduğu çoklu krizler ve artan çatışmaların, hatta savaşlara dönüşen süreçlerin yaşandığı bir dönemde güçlü bir Silahlı Kuvvetlere sahip olmanın hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Güler, Türkiye’nin binlerce yıllık şanlı tarihine sahip olan Kara Kuvvetleri’ni daha modern, etkin ve güçlü hale getirmek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirtti. Bu çabaların meyvesi olarak, dört önemli füze sistemine ait tedarik sözleşmelerini imzaladıklarını duyurdu.

Bakan Güler konuşmasına şu şekilde devam etti: “Ülkemizin füze teknolojisinde geldiği en üst seviyeyi temsil eden uzun menzilli Tayfun füzemiz; Muharebe sahasında farklı platformlara uyumlu özelliğiyle dikkat çeken Sungur füzemiz; Nokta vuruş ve hassas angajman yeteneğine sahip Topçu Roketi Lazer Güdümlü-230 füzemiz ve kısa mesafedeki hedeflere büyük etkiler oluşturan portatif bir sistem olan Karaok füzemiz, yerli ve millî savunma sanayimizin üretim yeteneğinin ulaştığı seviyeyi ortaya koyan güzide eserlerden sadece birkaçıdır.

Bakan Güler, bu ürünlerin Kara Kuvvetleri’nin yoğun ve kapsamlı faaliyetlerinde, özellikle terörle mücadelede, çok değerli katkılar sağlayacağını belirtti. Ayrıca, savunma sanayisi ürünlerinin hızla değişen ve yenilenen şartlara uyum sağlaması, modern teknolojiye entegre bir şekilde geliştirilmesi, üretim kapasitelerinin en üst seviyeye çıkarılması gibi önemli unsurlara da vurgu yaptı.

Açıklamalarını tamamlarken, sözleşmelerin imzalanmasında emeği geçen Savunma Sanayii Başkanlığı ve ROKETSAN personeline teşekkür eden Bakan Güler, sözleşmelerin hayırlı ve uğurlu olması dileklerini ileterek açıklamasını noktaladı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here