ABD ve İngiltere’den Husi hedeflerine üçüncü dalga saldırısı: 13 noktada 36 hedef vuruldu

0
117
ABD liderliğindeki koalisyon, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırganlığına yanıt olarak 3 Şubat 2024'te Yemen'de hava saldırıları düzenledi.Kaynak: ABD Merkez Komutanlığı

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Husi hedeflerine savaş uçakları da dahil olmak üzere hava ve su üstü platformlarından saldırı düzenledi. Saldırıda en az 13 noktada 36 hedef vuruldu.

İki ABD’li yetkiliye göre hedefler arasında komuta ve kontrol; bir yeraltı silah depolama tesisi ve Husiler tarafından uluslararası nakliye yollarını hedef almak için kullanılan diğer silahlar bulunuyor.

ABD Merkez Komutanlığı Cumartesi günü erken saatlerde ABD’nin Husilere ait altı gemisavar seyir füzesini Kızıldeniz’e doğru fırlatılmadan önce vurduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere’nin Avustralya, Bahreyn, Kanada, Danimarka, Hollanda ve Yeni Zelanda ile birlikte yaptığı ortak açıklamada “Amacımız gerilimi düşürmek ve Kızıldeniz’de istikrarı yeniden sağlamaktır. Husi liderlerine yönelik uyarımızı yineleyelim: devam eden tehditler karşısında dünyanın en kritik su yollarından birinde yaşamları ve ticaretin serbest akışını savunmaya devam etmekten çekinmeyeceğiz” denildi.

ABD’li bir yetkili, Yemen’deki Husi hedeflerine yönelik saldırılarda iki ABD destroyerinin Tomahawk füzeleri ateşlediğini söyledi. Her ikisi de Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri olan USS Gravely ve USS Carney, operasyon sırasında kara saldırısı varyantı seyir füzelerini ateşledi.

Yetkililer, USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinden F/A-18 savaş uçakları ve İngiliz Typhoon FGR4 savaş uçakları da saldırılarda yer aldığını söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumartesi günü erken saatlerde ABD Husilere ait altı gemisavar seyir füzesini Kızıldeniz’e fırlatılmadan önce vurdu.

Peş peşe gerçekleştirilen bu saldırılar, Biden yönetiminin geçtiğimiz hafta sonu üç ABD askerinin ölümüne ve çok sayıda askerin yaralanmasına neden olan insansız hava aracı saldırısına karşı “çok katmanlı” bir yanıt verdiği bir dönemde gerçekleşti.

Yemen’deki saldırılar Irak ve Suriye’deki saldırılardan farklıdır: Birincisi, Husilerin uluslararası nakliye yollarına ve Kızıldeniz’deki ABD savaş gemilerine yönelik devam eden saldırılarına bir yanıt iken, ikincisi ABD askerlerine yönelik ölümcül bir saldırıya misillemedir. Ancak her ikisi de Orta Doğu’daki İran destekli grupları hedef alıyor.

Cumartesi günkü saldırılar, ABD ve İngiltere’nin ortak bir operasyon kapsamında Husi hedeflerine üçüncü saldırısı oldu. İki ordu 11 Ocak’ta yaklaşık 30 Husi mevzisini vurmuştu. İki haftadan kısa bir süre sonra ABD ve İngiltere sekiz noktayı daha vurdu.

ABD, Husi hedeflerine yönelik büyük çaplı saldırıların yanı sıra Husi silahlarına yönelik daha küçük çaplı saldırılar da gerçekleştirdi. Cuma günü ABD kuvvetleri, ABD Merkez Komutanlığı’nın fırlatmaya hazırlandığını ve deniz yollarına ve ABD savaş gemilerine “yakın tehdit” oluşturduğunu söylediği dört Husi insansız hava aracını vurdu. Aynı gün, aralarında bir güdümlü füze destroyeri ve bir F/A-18 savaş uçağının da bulunduğu ABD kuvvetleri Kızıldeniz ve Aden Körfezi üzerinde toplam sekiz İHA düşürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here