İsrail Hava Kuvvetleri ile ABD Merkez Komutanlığı arasında devam eden tatbikatta Amerikan B-52 stratejik bombardıman uçakları, İsrail’in güneyindeki Negev Çölü’ndeki İran nükleer tesislerini simüle eden hedeflere gerçek mühimmat ile atış gerçekleştirileceği iddia edildi.

Kanal 12 Salı akşamı haberinde kaynak göstermeden yapılan haberde, Negev Çölü’ndeki hedeflerin İran nükleer tesislerini simüle edileceği ve Amerikan B-52 stratejik bombardıman uçakları ile vurulcağı söylendi.

Amerikan medyasına konuşan ABD’li yetkili, tatbikatlar sırasında İran hedefleri maketleri olmayacağı ve tatbikatın belirli bir düşmana yönelik olmadığı, bunun yerine İran ve Çin’e bir mesaj göndermeyi amaçlandığını söyledi.

İsrail ordusu (IDF) ve Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı (CENTCOM), 140’tan fazla uçak, 12 deniz unsuru ve topçu sistemlerin yer aldığı tatbikatın bu hafta içinde sona ereceğini açıklamıştı 

ABD medyası tatbikata, dört B-52 stratejik bombardıman uçağı, dört F-35 savaş uçağı, 45 F/A-18 savaş uçağı ve iki MQ-9 Reaper insansız hava aracı katılıyor. İsrail’den ise F-15 ve F-16 savaş uçakları, sıcak çatışmalarda kullanılan AC-130 uçakları, Apache helikopterleri, kurtarma ve yakıt ikmal uçakları yer alıyor. 

Tatbikata katılan 12 deniz unsurunun bir uçak gemisi saldırı grubu içeren altı ABD gemisi, İsrail Donanmasına ait Sa’ar 5 sınıfı korvetleri ve bir denizaltı kalıyor. 

CENTCOM ve IDF,  tatbikata Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi (HIMARS), Çok Fırlatmalı Roket Sistemleri yanı sıra piyade ve özel kuvvetlerin de katılacağını açıklamıştı. 

ABD kaynaklarıyla konuşan yetkililer, tatbikatın “ABD ile İsrail arasında bugüne kadarki en önemli etkinlik” olduğunu söyledi.     

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here