ABD Hava Kuvvetleri, Yunanistan’ın doğu bölgesinde, Ege denizine yakın bulunan  Larisa Hava Üssü‘nde MQ-9 Reaper (İHA) uçaklarının kullanılmaya başlandığını açıkladı. Yunanistan’da yerleşik İHA’ların misyonu Afrikaya odaklanacak olsa da, Amerika’ nın NATO müttefiki olan Türkiye’yi üzme potansiyeli var.

Defense News’in sorusunu cevaplayan Pentagon sözcüsü Eric Pahon, Yunanistan’da üslenen İHA’ların geçici olarak burada bulunuyor.Afrika’daki üslerin hazırlanmasından sonra burada görev yapacaklarını söyledi.

Pahon Uçakları silahsız ve sadece keşif için kullanılıyoruz.Güvenlik sebebiyle operasyonlar hakkında detaylı bilgi veremiyorum..” ifadelerini kullandı.

İHA’lar, iki ülke arasındaki ortak eğitim altında Larisa’ üssü‘nde konuşlandırılıyor. Reapers‘ın kalkış ve inişini gerçekleştiren personel Larisa’ üssü‘nde görev yapacak.

MQ-9 Reaper (İHA)’ların misyonu güneyden (Afrika) kaynaklanan tehditleri bertaraf etmek olduğunu vurgulayan Eric Pahon, ” bu görev bölgedeki ortak dış politika ve güvenlik hedeflerimize ulaşmak için kritik öneme sahiptir..” dedi.

Pentagon sözcüsü, İHA’ların Afrikada hangi görevlerde bulunulacağı konusunda bilgi vermedi, ancak MQ-9 Reaper (İHA) ‘ların konuşlanması için Nijer’deki Agadez Hava Üssün’de genişletme çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Amerikan Hava Kuvvetleri Afrika bölümü basın sözcüsü Auburn Davis , ” Uçaklar sadece Yunanistan hava sahasında uçuyorlar. Yunanistan hükümeti tarafından onaylanan güzergahların dışına çıkılmıyor. Personel Yunan Hava Trafik Kontrol yetkilileriyle her zaman temas halinde…” ifadelerini kullandı.

Amerikan’nın Afrika kıtasında bilenen yaklaşık 6 bin civarında askeri bulunuyor.

İNCİRLİK’TEKİ ASKERİ VARLIĞI YUNANSİTANA TAŞIMA İDDİASI

Yunanistan’da yerleşik MQ-9 Reaper (İHA)’ların misyonu Afrikaya odaklanacak olsa da, Amerika’ nın NATO müttefiki olan Türkiye’yi üzme potansiyeli var. Son dönemde Washington ile Ankara arasındaki ilişkiler gergin seyrediyor. Yunanistan bu gerginliklerden yararlanmak istiyor.

Yunan medyasından Vima gazetesinde çıkan bir haberde, ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yardımcı Sekreteri Wes Mitchell’in, yakın tarihte Atina’ya yaptığı ziyarette, İncirlik’teki önmeli sayıda askeri varlığı, Yunanistan’a taşımaya çalıştıklarını..söylediğini iddia etti.

 

Kaynak: Ajanslar, VİMA, Defense News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here