Kazakistan, çok fonksiyonlu Sukhoi Su-30 SM savaş uçağını tedarik etmek için, Irkut Corporation ile  Askeri Teçhizat Fuarı KADEX-2018’de tedarik sözleşmesi imzaladı.

Sözleşme, Kazspecexport ile Irkut Corporation arasında Kazakistan’da  gerçekleşen KADEX 2018 uluslararası askeri sistemler fuarında imzalandı. Alınacak savaş uçağı konusudan sayı verilmedi.

Rus haber ajansı TASS 6 Mart tarihli haberinde,  Kazakistan’ın ek Sukhoi Su-30 SMsavaş uçağını almayı planladığını yazmıştı.

Haberde, Kazakistan Savunma Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi: “ Rusya Federasyonu ile askeri-teknik işbirliği anlaşması çerçevesinde, Kazakistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı arz için bir sözleşme imzalamayı planlıyor.Sukhoi Su-30SM çok maksatlı uçakların 2020 yılına kadar teslim alınacak. Ayrıca Mi-35 helikopterleri satın almayı planlıyoruz.” 

Kazakistan Hava Kuvvetlerine 26-27 Aralık tarihleri ​​arasında Taldykorgan’daki 604. Hava Üssüne sekiz adet Sukhoi Su-30 SM teslim edilmişti.

Ayırca Rusya ile Kazakistan dört adet Mil Mi-35 nakliye ve taarruz helikopterinin satışı konusunda anlaşma imzaladı.

Rusya, 2016 yılında da yine Kazakistan ile aynı tipte dört helikopterin satışı için anlaşma imzalamıştı. Toplamda sipariş verilen helikopter sayısı sekize yükseldi.

RUSYA, SURİYE’DEKİ HMEYMİM HAVA ÜSSÜ’NDE  SU-30SM UÇAKLARINI KONUŞLANDIRDI

Rusya, Sukhoi Su-30 SM “NATO kodu Flanker-H” savaş uçağından oluşan filoyu Suriye’de Hmeymim Hava Üssü’ne konuşlandırdı.

Suriye’de konuşlanan Sukhoi Su-30 SM filosunun, Kırım’daki Saki hava üssünde görev yapan 43.Deniz Havacılık Alayı’na ait olduğu tahmin ediliyor. Alay, Akdeniz’deki operasyonları yöneten Sivastopol merkezli Karadeniz Filosuna bağlı.

Suriye’de görev yapan Sukhoi Su-30 SM uçaklarından biri 3 Mayıs’ta Hmeymim Hava Üssü’nden havalandıktan sonra Akdeniz suları üzerinde düşmüştü.

1020320254

Kaynak: Airforce.com, Sputnik, Airwacru, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here