İngiltere Savunma Bakanlığı, nın 1.25 milyar sterlinlik, Tip 31 fırkateyn ihalesine, (MOD) Babcock  firması Arrowhead 140 fırkateyni ile katılacağını açıkladı.

İhaleye Babcock  firması firması ile birilikte Thales, OMT, BMT, Harland ve Wolff ve Ferguson Marine’in de dahil olduğu ‘Team 31’ konsorsiyumu katılacak.

Danimarka Deniz Kuvvetleri’nin Iver Huitfeldt fırkateynlerinin gövdesi üzerine yeniden tasarlanacak Arrowhead 140 fırkateynleri, başlangıç maliyeti ve test edilmiş bir gövde ile hayati maliyetleri en aza indirecek şekilde yapılacak.

Babcock firmasının Denizcilik Bölümü Genel Müdürü Craig Lockhart,  ” Arrowhead 140 fırkateyni, İngiltere Kraliyet Donanması’nın ve küresel müşterilerin beklentilerini  gelecekte karşılayacak, kendini kanıtlamış bir fırkateyndir… “ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 140 metre uzunluğundaki platform, “geniş kirişli” tasarımı ile daha kolay inşa edilebilir ve bakımı daha kolay olacağını vurgulayan Lockhart, ” geliştirilmiş radar performansını, kötü hava koşullarında daha iyi helikopter operasyonlarını ve  gemi mürettebatının konforunu arttıracağız.Bütün bunlar tespit edilen bütçenin içinde olacak.. ” dedi.

Fırkateynler İngiltere’nin çeşitli noktalarında tersanelerde eş zamanla olarak inşaa edilecek. Bu tersaneler Kuzey Devon’da Babcock Appledore, Belfast’ta Clyde, Harland ve Wolff’da Ferguson, Babcock Rosyth’de olacak. Bu inşaa programı Tüm Birleşik Krallık’taki gemi sektörüne bir canlanma getirecek.

Craig Lockhart konuşmasına şöyle devam etti: “Babcock Team 31  konsorsiyumu olarak Tip 31 fırkateynin yapımına bir gemi inşaasından çok daha fazlasını verceğiz. Çünkü Babcock Team 31 oluşturan firmalar sektörünün en önde gelen firmaları çok güçlü portföylere sahipler. “

Tamamen açık mimariye sahip Thales TACTICOS Muharebe Yönetim Sistemi’nin en son versiyonu Arrowhead 140 fırkateynlerinde kullanacaklarını söyleyen Lockhart,  ” Thales’nın 25 yıldır hizmet veren ve global olarak 24 deniz platformunda kullanılan TACTICOS Muharebe Yönetim Sistemi, müşterinin ihtiyaçlarını ömrü boyunca karşılayacak, muharebe sistemi kabiliyetini en üst seviyeye çıkaracaktır.Kendini kanıtlamış bu sistem yarının donanmalarında  bir numaralı çözüm olacaktır…” şeklinde konuştu.

Projenin seçilmesi halinde İngiltere merkezli küçük ve orta ölçekli işletmeler için büyük bir pazar olacak. Babcock Team 31 konsorsiyumu, 100’ü aşkın tedarik şirketi ile Denizcilik Endüstrileri Derneği’nde bir araya gelerek maliyet ve kalite standartlarını konuştuklarını belirtiyor.

İngiltere Kraliyet Donanması envanterden çıkan her gemi için, yeni bir geminin envantere girmesi şeklinde bir planlama yapmıştı.Hedef; 6 adet Tip 45 muhribi ve 13 adet fırkateyn ile toplam 19 gemilik bir güç oluşturmaktı.

Tip 26 ile ilgili tedarik süreçleri, tahmin edilenden uzun sürdü ve sonuçta, maliyetin yüksekliğinin de etkisi ile 8 adet fırkateynin inşa edilmesine karar verildi. Sayıyı 13’e tamamlamak için bulunan formül ise Tip 31′e sınıfı fırkateynler oldu.

Aslında Tip 23 sınıfına bakıldığında; 8 adet geminin denizaltı savunma harbi Deniz Savunma Harbi (DSH) yeteneğine sahip olduğu; 5 adedinin ise genel amaçlı olduğu görülüyor. Benzer şekilde, Tip 26 sınıfının ana görevlerinden birisi de DSH olacak ve Tip 31 sınıfı, genel maksatlı kullanım için tasarlanacak. Böylece, mevcut durum da sayısal olarak korunacak. Yine de geçmişte tek bir sınıf ile karşılanan ihtiyaçlar, artık iki farklı sınıf gemi ile karşılanacak.

Geçtiğimiz yıllarda, İngiltere’nin, Tip 26 sınıfı fırkateyn için iş birliği yapmak istediği ülkeler arasında, Türkiye de vardı. Tip 26 sınıfı ile ilgili gelişmeler planlandığı gibi gitmeyince, bu iş birliği de rafa kalktı.

Kaynak : Babcockteam31, Ajanslar, MSI dergisi, Siaya Gri Beyaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here