ABD ordusu tarafından geçen Eylül ayında teslim alınan ‘Demir kubbe'(İron Dome) hava savunma sisteminin Teksas’ta bulunan Fort Bliss üssüne konuşlandırılacağı açıklandı. Demir Kubbe sistemi ordunun hava savunma mimarisine olası entegrasyon için test edilecek.

Demir Kubbe füze sistemi seyir füzesi savunma boşluğunu doldurmak amacıyla ABD ordusu tarafında seçildi. Ayrıca sistem, roket, havan-topçu ateşine ve insansız hava araçları gibi tehditlerle mücadele etmek için uzun vadeli bir çözüm olarak belirlendi.

Demir Kubbe bataryalarının Fort Bliss üssüne 26 ilave personel ile 16 Kasıma kadar konuşlandırlacağı belirtildi. Fort Bliss üssü New Mexico’daki White Sands Missile Range füze test merkezine yakın olması sebebiyle seçildi.

Ordu testlerin sonucunda Demir Kubbe hava savunma sisteminin nerede ve nasıl kullanacağına karar verecek.

İsrail, ABD ordusuna Iron Dome hava savunma sisteminin ilk bataryasını Eylül ayında teslim etti.İsrail firması Rafael Advanced Defence Systems ile ABD Ordusu arasında Ağustos 2019’da imzalanan anlaşma ile iki batarya ‘Demir Kubbe’ Hava Savunma Sistemi alınması kararlaştırılmıştı.

Iron Dome Hava Savunma Sistemi’nin geliştirilmesi ve üretimi ana yüklenici, Rafael Advanced Systems tarafından gerçekleştirildi. Sistemin MMR radarı ise İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (IAI) bir yan kuruluşu olan ELTA tarafından üretildi.Komuta ve kontrol sistemi ise C4I uygulamaları üreten İsrail firması mPrest tarafından geliştirildi.

‘Iron Dome’ Gazze operasyonu sırasında 4 ila 70 km. menzilli roketlerle başa çıkarak güven sağladı. ‘David’s Sling’ (Davut’un Sapanı) adlı yeni sistemin 70-250 km. menzille düşman füzelerinin önünü alacak.

Iron Dome’ ( Demir Kubbe) füze önleme sistemi, kısa menzilli roketler (70 km,ye kadar) topçu roketleri gibi asimetrik tehditleri çok hızlı bir şeklide tespit edip cevap verebilmektedir. Ayrıca sistem uçak, helikopter, İHA ve PGM gibi hava soluyan hedeflere karşı hava savunması yapmaktadır. İsrail’in çok katmanlı hava ve füze savunma şemsiyesinin son katmanında görev yapmaktadır.

Topçu roketi ve çok kısa menzilli balistik füzeler nispeten alçak irtifadan ve sadece 5-6 dakika gibi hatta daha kısa sürelerde uçtuklarından, Iron Dome lokal radar ile hedefi tespit eder sahaya yayılmış bataryalar 7/24 atışa hazır şekilde tamamen otomatik hedefe atış yapar. Atış komuta kontrol merkezinin en uygun bataryasından asla insan inisiyatifine bırakılmadan ( ki buna zaman da yoktur) otomatik olarak gerçekleştirilir.

İsrail basınında çıkan haberlerde Iron Dome sisteminin saldırılara karşı %70-90 arası yüksek yüzdelerde çok başarılı bir savunma yaptığı yazıldı. İsrail’in sınır şehirlerine dağılan Iran Dome bataryaları tek bir merkezden komuta edilmektedir.

İron Dome sistemi İsrail Ordusu envanterinde yer alan SPYDER hava savunma sisteminin alt komponentlerini kullanmaktadır. SPYDER, hava-hava füzeleri olan kızılötesi güdümlü Python ve radar güdümlü Derby’nin satıhtan havaya atılan versiyonudur.Derby üzerinde yapılan değişiklikler sonrasında füze ‘Tamir’ olarak adlandırıldı.

‘Tamir’ füzesinin etkili menzili 4 ile 70 km, aktif radar güdüm sistemi bulunan füze doğrudan hedefe temas/çarpış ya da hedefin yakınında infilak eden parça tesirli harp başlığına sahip. 3 metre uzunluğunda ve 16 cm çapındaki katı yakıtlı füzenin toplam ağırlığı 90 kg.

Iron Dome bataryası çok modlu arama/tarama radarı, komuta/kontrol merkezi ve her biri 20 adet Tamir füzeli 3 mobil lançerinden oluşuyor.

Kaynak: Defense News, Ajanlar, The Jerusalem Post,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here