Meskûn mahal ve özel saha operasyonları için Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) tarafında tasarlanan ‘EBK-M44 El Bombası Kutusu’ girdiği tüm zorlu testleri başarıyla tamamlayarak TSK’nın envanterine girmeye hazır olduğu açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, “Mehmetçiğin ihtiyaç, talep ve deneyimleriyle sahada avantaj sağlayacak yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. EBK-M44 El Bombası Kutusu, meskûn mahal ve özel saha operasyonları için; sağlam, hafif ve işlevsel yapısıyla %100 yerli ve milli olarak STM tarafından üretildi.” ifadelerini kullandı.

Her türlü çevre koşuluna uygun EBK-M44, 2 saniye içinde, silahı bırakmadan, tek elle el bombasını kullanma imkânı verdiğini açıklayan Demir, “Çift emniyet sistemli EBK-M44, pimi çekilmiş olsa bile el bombasını geri koyma ve taşıma imkânıyla operasyonun güvenli şekilde sürmesini sağlıyor.” dedi.

Demir açıklamasına şöyle devam etti: “Kendisi küçük, etkisi ve faydası çok büyük olan EBK-M44, girdiği tüm zorlu testleri başarıyla tamamlayarak TSK’nın envanterine girmeye hazır hale geldi.”

STM tarafında geliştirilen EBK-M44 El Bombası Kutusu iki yanında bulunan mandala basılmasıyla kapak sistemi açılıyor. Kullanıcı el bombasını kullanıma hazır halde eline alabiliyor. Bomba pimi, dayanıklı paraşüt ipiyle sisteme bağlı olduğu için, EBK-M44’ün üzerinde kalıyor ve kullanıcı bombayı doğrudan hedefe gönderebiliyor.

Kullanıcı, pimi çektikten sonra atıştan vazgeçerse el bombasını EBK-M44’e geri koyabiliyor. EBK-M44 pimi çekilmiş vaziyette de güvenli taşıma ve kullanma olanağı tanıyor.

Kaynak: SSB, STM,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here