Space X firmasının Falcon 9 roketi roketi NASA’nın ilk tam operasyonel mürettebatını uzaya götürdü. NASA’nın Crew-1 olarak adlandırdığı görev ABD Federal Havacılık Dairesi tarafından ticari olarak lisanlanan ilk mürettebatlı yörünge uçuş özelliğide taşıyor.

Space X’in Falcon 9 roketinin taşıdığı Drogan uzay aracında Crew-1 adı verilen görevde 4 astronot bulunuyor. Falcon 9 roketi yerel saat ile 19:27’de Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

Cumartesi günü fırlatılması planlanan ancak Eta kasırgası nedeniyle fırlatılışı ertelenen SpaceX’e ait uzay aracı, 27 saat süren bir yolculuktan sonra pazartesi yerel saat ile 23.00 civarında Uluslararası Uzay İstayonu’na (ISS) kenetlenecek.

Dragon uzay aracında NASA astronotları Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Wlaker ile Japonya Uzay Ajansı’ndan (JAXA) astronot Soichi Noguchi‘den oluşan ekip bulunuyor. Victor Glover ISS’de en uzun süre kalacak ilk siyahi, Japon Soichi Noguchi ise üç farklı uzay aracı ile yörüngeye uçan ilk astronotlar olacak. Crew-1 görevi ABD Federal Havacılık Dairesi tarafından ticari olarak lisanlanan ilk mürettebatlı yörünge uçuş özelliğide taşıyor.

NASA Dragon Uzay Aracı’nın Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo taşımak için tasarlandığını, Space X sisteminin tasarım, güvenlik ve performans gereksinimlerini başarıyla karşıladığını açıkladı. Sapce X’in uzay aracı NASA, JAXA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın görev uçuşlarında kullanılacak.Bundan sonaraki uçuşun Mart 2021’de yapılması planlanıyor.

Kaynak: NASA, SPACEX,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here