Rusya, Sudan’da deniz lojistik merkezi ve onarım üssü kuruyor. Deniz üssü Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Rusya’nın Afrika’daki ilk askeri üssü olacak.

Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından imzalanan karar metniyle, ” Rusya hükümetinin, Sudan Cumhuriyeti topraklarında Rusya Deniz Kuvvetleri’ne ait tedarik ve bakım tesisinin kurulmasıyla ilgili Rusya Federasyonu ve Sudan Cumhuriyeti arasında anlaşmayı imzalama önerisinin kabulüne karar verildi” ifadeleri yer aldı.

Rusya Başbakan Mikhail Mişustin tarafından 6 Kasım’da imzalanan anlaşma ancak bu hafta kamuoyuna duyuruldu. Anlaşma metnine göre, deniz lojistik üssü asker ve sivil 300 kişiye ev sahipliği yapacak. Üsse, nükleer enerjili dahil olmak üzere dört adet gemi yanaşabilecek.

Anlaşmayla, Rusya’nın üs için gerekli olan her türlü askeri teçhizat ve mühimmatın Sudan limanlarından transfer etmesine izin verilecek.

Sudan hükümetinin Rusya’ya gerekli liman altyapısını ve toprak parçasını ücretsiz olarak sağlayacağı anlaşma 25 yıl sürecek.

Rus basının önde gelen gazetesi Nezavisimaya Gazeta’da çıkan haberde üssün ne kadara mal olacağının belli olmadığı yazıldı. Haberde, Rusya’nın Suriye’nin Tartus kentindeki üssü geliştirmek için yılda 3,2 milyar ruble (41,5 milyon dolar) harcamayı planladığı belirtildi.

Rus devlet haber ajansı Tass’da Savunma alanında köşe yazıları yazan Dmitry Litovkin, “ Sudan’daki üssün açılmasıyla Rusya’nın Dünya Okyanuslarına döndüğünü.. ” yazdı.

Litovkin, “Kuzey ve Baltık filolarındaki denizciler, Hint Okyanusu’nda birkaç ay geçirmek için yorucu geçişler yapmak zorunda kalmayacaklar” ifadelerini kullandı.

Sudan Devlete Başkanı Ömer El Beşir’in 2017’de Rusya’yı ziyaret etmesinden sonra Sudan’da bir lojistik merkezi açma görüşmeleri hızlandı.El Beşir’i iktidardan düşüren 2019 darbesine rağmen, fiili ülke başkanı Korgeneral Abdül Fettah Abdülrahman el Burhan görüşmeleri devam ettirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin son dönemde Afrika meseleleriyle son derece yakında ilgileniyor. Kremlin, 2019’da 40’tan fazla Afrikalı liderin katıldığı Rusya-Afrika zirvesine ev sahipliği yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık 2017’deki ziyaretinde, Osmanlı döneminde Afrika’dan Hac için yola çıkan Müslümanların geçiş noktası olan, Sudan Limanı’nın güneyindeki birçok Osmanlı eserini barından Sevakin Adası Türkiye’ye tahsis edilmişti.

Kaynak: Sputnik, Defense News, BBC, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here