Yunanistan iki düzine beşinci nesil F-35 savaş uçağı alımına yönelik resmi talep mektubunu ABD hükümetine gönderdiği bildirildi.

Greek Reporter’da yer alan habere göre, Yunanistan Savunma Bakanlığı’nın, 6 Kasım’da F-35 tipi savaş uçaklarının alımına yönelik ABD hükümetine resmi bir talep mektubu gönderdiği belirtildi.

Haberde, bakanlığın silahlanmadan sorumlu yetkilisi Theodoros Lagios tarafından kaleme alınan mektupta F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına katılma kararının, ‘yeni veya varsa ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış’ 18 ila 24 savaş uçağı alımının yanı sıra; uçağın teslimatı, konfigürasyonu ve geri ödeme planını içeren çeşitli faktörlere dayanacağı kaydedildi.

İç mali düzenlemeler ve Avrupa Birliği (AB) bütçesi ve bütçe açığı nedeniyle, ilk teslimatın 2021’de yapılmasının önemli olduğu belirtilen mektupta “Kendi payımıza, bu iddialı programı uygulamak için mümkün olan her şeyi yapacağız” denildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis eylül ayında yaptığı açıklamada, Fransız yapımı 18 adet Dassault Rafale savaş uçağının derhal tedarik edileceğini söylemişti.

Ayrıca Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 84 adet F-16 uçağın modernizasyon sözleşmesini 997 milyon dolara Lockheed Martin firması almıştı.Uçakların Haziran 2027 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor. Yunanistan’ın F-16 uçakları Lockheed Martin’in en gelişmiş versiyonu F-16V (Viper) uçaklarına yükseltilecek.

Kaynak: Greek Reporter, Ajanslar, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here