Patriot Hava Savunma Sistemlerinde kullanılmak üzere Raytheon’un geliştirdiği 360 derece kabiliyete sahip yeni radarı, ABD ordusunu Alt Katmanlı Hava ve Füze Savunma Sensörü ( LTAMDS ) ihalesini kazandı.

Raytheon’un yaptığı açıklamada, ABD Ordusunun Entegre Hava ve Füze Savunma ağı için yeni radar olarak LTAMDS tarafıdan seçildiği belirtildi.Yeni radar ABD Ordusunu açtığı ihaleye katılmak için Raytheon tarafından geliştirildi.Yeni radar Patriot Hava Savunma sistemlerinde kullanılan AN / MPQ-65A radarının yerini alacak. Radar 2022 yılının sonunda ilk Patriot taburlarında kullanılmaya başlanacak. 

Yapılan sözleşmenin 384 milyon dolar değerinde olduğu açıklandı.İlk etapta sözleşme ile Raytheon altı adet radar üretecek ve radaralar ABD ordusu tarafıdan test amaçlı kullanılacak. Ordunun açtığı ihaleye Raytheon’un yanında Lockheed Martin ve Northop Grumman firmaları katılmıştı. 

Washington’da bu ay düzenlenen ABD ordusu ( AUSA ) 2019 konferansında yeni radarın mockup modeli sergilendi. 

Raytheon, 360 derece kabiliyetli yeni radarın ABD hükümetinin onayı ile uluslararası satışa sunulabileceğini belirtti.

Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) radarı, hava unsurları yanında dron sürüleri, seyir füzeleri ve geleceğin silahları arasında gösterilen hipersonik silahları tespit edilebilecek.Radarda sinyali güçlendiren ve hassasiyetini arttıran Gallium Nitride (GaN) teknolojisini kullanılıyor.

Kaynak: Defense News, Raytheon,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here