ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ve Türkiye Suriye’de ateşkese karar verdiğini açıkladı.Pence, YPG’nin çekilme sürecinin başladığını söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bu bir ateşkes değil ara verme ” dedi.

Basın toplantısı düzenleyen Pence, Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat ara verilecek ve bu süre içinde ABD YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacağını söyledi.

Pence, “ABD Suriyeli Kürt YPG’den düzenli bir şekilde çekilecekleri konusunda güvence aldı. ABD, Türkiye-Suriye sınırının 30 kilometre güneyine çekilmeleri için Kürt YPG kuvvetleriyle birlikte çalışıyor.” şeklinde konuştu.

“Anlaşma Türkiye’nin Kobani’de hiçbir askeri operasyon düzenlememesini de kapsıyor” diyen Pence, “Ateşkesin uygulanmasıyla olası ABD yaptırımları da ortadan kalkacak. Başkan Trump ekonomik yaptırımlardan vazgeçmeyi kabul etti” dedi.

Pence, “Çekilme uzun vadeli bir tampon bölge oluşturacak ve Kürtler’in çıkarına iyi şekilde hizmet edecek bir sonucu olacak”

ABD Başkanı Trump son Twitter mesajında ateşkesin sağlandığı imasında bulundu. “Türkiye’den harika haber geldi. Milyonlarca hayat kurtulacak! Teşekkürler Cumhurbaşkanı Erdoğan” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’a cevaben, “Sayın Başkan, insanlığın baş düşmanı terörizmi yendiğimizde daha fazla can kurtarılacak” ifadesini kullandı. 

ÇAVUŞOĞLU: HAREKATI DURDURMAYACAĞIZ, ARA VERECEĞİZ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı’nı durdurmayacağız, ara vereceğiz ifadelerini kullandı.

Harekata ara verildi. YPG unsurları çıktıktan sonra harekatı durduracağız diyen Çavuşoğlu, “YPG’nin ağır silahları toplanacak” dedi.

Çavuşoğlu, YPG’nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladıklarını açıkladı.

SINIRDA RUS VE ESAD REJİMİNİN BAYRAKLARI DALGALANIYOR

Kobani kırsalında YPG mevzilerinde Rus ve Esad Rejimin bayrakları dalgalanıyor.

ABD’nin çekilme kararı sonrası Münbiç’te kontrolu rejim güçleri ve Rusya’ya geçti.Dün Rus güçlerinin Fırat’ın doğusuna geçtiği Kobani kırsalına vardığını duyurulmuştu. Kobani ile Cerablus arasında Türkiye sınırına yakın YPG mevzilerinde Rus ve Esad Rejimin bayrakları dalgalandığı görüldü.

KİMYASAL SİLAH KULLANIP SUÇU TSK’YA ATACAKALAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya dair bilgilerin geldiğini söyledi.

Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarında “Bakan Akar: “Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor. TSK’nın envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek.” ifadelerini kullandı.

ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 702 OLDU

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısının 702’e yükseldiği bildirildi.Ceylanpınar ilçesinin karşısında Resulayn kırsalında çatışmalar devam ediyor.

Savunma Bakanlığı, “9 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nda, etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı toplam 702 oldu.” açıklamasını yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim olan terörist sayısı 40’ı geçti. Suriye’nin Rakka ve Tabga bölgelerinde terör örgütü YPG/PKK’nın zorla silah altına aldığı 600’e yakın teröristin firar ettiği belirlendi.

BARIŞ PINARI HAREKATI DEVAM EDİYOR

Suriye topraklarında yer alan Resulayn ilçesinin doğusundaki köylerde yuvalanan YPG/PKK’lılara karşı yürütülen operasyonlarda devam ediyor.Teröristler ile şiddetli çatışmalar yaşanırken hakimiyet alanı doğuya kayıyor. TSK ve MSO kurtarılan yerlerde arama tarama çalışmalarına devam ediyor.

Bölgede binaları birbirine bağlayan 100 kilometre uzunluğunda 300’e yakın tünel olduğu da ifade ediliyor. Resulayn’da YPG’li teröristlerce oluşturulan tünellerin imha edildiği anların görüntüleri televizyonlarda yayınlandı.

Barış Pınarı harekatının başından bu yana şimdiye kadar İki ilçe merkezi, bir belde ve onlarca köy YPG/PKK’dan kurtarıldı.

Kaynak: MSB, Ajanslar, NTV, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here