ABD Savunma Bakanı Jim Mattis Şubat ayı sonunda görevden ayrılacağını açıkladı.

Mattis’in bu kararı ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından geldi. Mattis istifa mektubunda “Görüşleri sizinkine daha yakın bir savunma bakanıyla çalışma hakkınız var..” ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Mattis uzun istifa mektubunun başında ABD’nin ulusal güvenlik stratejisindeki bazı başlıklarda son 2 yılda kaydedilen ilerlemeden gurur duyduğunu belirtti. Mattis mektubunun geri kalanında stratejik çıkarları ABD’ninkilerle örtüşmeyen Çin ve Rusya’ya karşı ABD’nin sağlam ve kararlı duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı.

“Çin ve Rusya kendi çıkarlarını komşularının, Amerika’nın ve müttefiklerimiz pahasına ilerletmek amacıyla başka ülkelerin ekonomik, diplomatik ve güvenlik kararlarıyla üzerinde veto yetkisi kazanarak kendi otoriter modelleriyle uyumlu bir dünya oluşturmayı amaçlıyor. Bu nedenle ortak savunmayı sağlamak amacıyla Amerikan gücünün bütün araçlarını kullanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Mattis “Ben de sizin gibi başından beri ABD silahlı kuvvetlerinin dünyanın polisi olmaması gerektiğini söyledim. Bunun yerine Amerikan gücünün bütün araçlarını kurduğumuz ittifaklarda etkili liderlik göstermek dahil ortak savunma sağlamak üzere kullanmalıyız. NATO’nun 29 demokrasisi 11 Eylül saldırıları sonrasında bizimle birlikte savaşma kararlılığını gösterdi. IŞİD’in yenilgiye uğratılması için kurulan ve 74 ülkeden oluşan koalisyon bunun bir kanıtı” ifadelerini kullandı.

“Görüşleri sizinkilere yakın bir bakanla çalışma hakkınız var”

Jim Mattis, “Görüşleri sizinkilere daha yakın bir savunma bakanı ile çalışmak hakkınız olduğu için, görevden ayrılmamın doğru olduğu kanaatindeyim” diye yazdı. Mattis mektubunda görevden ayrılacağı tarih olarak da 28 Şubat’ı işaret etti.

Jim Mattis’in görevden ayrılma kararı Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ve ABD basınına Trump yönetiminin Afganistan’da da asker sayısını azaltmaya hazırlandığı yönünde haberlerin yansımasının ardından geldi.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here