Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın kabinesinin iki üyesi, ABD’nin Ukrayna’ya daha fazla güvenlik yardımı sağlayacağını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgalini karşı ülkeyi savunan Ukrayna kuvvetlerine genişletilmiş askeri eğitim vereceğini açıkladı.

Austin ve Blinken Kiev’e trenle gidip geri döndüler. Bakanların Polonya’ya geri dönmesinin hemen ardından Rus füzeleri demiryolu hatlarını hedef aldı.

Ukrayna’nın başkentinde yürütülen gizli görüşme yaklaşık üç saat sürdü. Toplantının Bankova olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Yönetim binasının içinde penceresiz bir konferans salonunda yapıldı.

Pazar günkü görüşme öncesinde konuşan Zelenski, Amerikalı üst düzey yetkililerin Ukrayna devleti için bu kritik ve önemli anda Kiev’i ziyaret etmesinin önemini vurgu yaptı.

Zelenski, Ukrayna’ya sağlanan milyarlarca dolarlık güvenlik yardımı için minnettarlığını ifade ederken, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının “daha da güçlendirilmesi gerektiğini” söyledi.

Kiev’den Polonya’ya dönen Bakanlar, birlikte seyahat eden basın mensuplarının sorularını cevapladı. Blinken, kendisinin ve Austin’in “Ukrayna hükümeti ve Ukrayna halkı için devam eden güçlü desteğimizi doğrudan gösterme fırsatı bulduklarını” söyledi.

Blinken, ” Ukrayna’ya büyük destek, Rusya’ya karşı büyük baskı stratejisi 30’dan fazla ülkeyle gerçek sonuçlar doğuruyor” dedi.

Savunma Bakanı Austin, Rusya’nın Donbas’ın doğu endüstriyel merkezine odaklanmak için Ukrayna’nın ormanlık kuzey bölgelerinden çekildiğini ve Ukrayna’daki savaşın doğasının değiştiğini söyledi.

“Savaşın doğası değiştiği için Ukrayna’nın askeri ihtiyaçları da değişti” diyen Austin, Zelensky artık daha fazla tank, top ve diğer mühimmatlara odaklandığını belirtti.

Austin, “Kazanmanın ilk adımı, kazanabileceğinize inanmaktır. Doğru ekipman ve desteğe sahip oldukları takdirde kazanabileceklerine inanıyoruz. Bunun onlara ulaşmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

ABD UKRAYNA’YA YENİ ELÇİ ATIYOR

ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna büyükelçisi olarak Bridget Brink’i aday gösterdiğini duyurdu.

Kariyerli bir dış hizmet memuru olan Brink, 2019’dan beri Slovakya büyükelçisi olarak görev yapıyor. Daha önce Sırbistan, Güney Kıbrıs, Gürcistan, Özbekistan ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görevlerde bulundu.

Başkanın açıklaması, Amerikalı diplomatların önümüzdeki hafta Ukrayna’ya dönmeye hazırlanırken geldi. Fakat Kiev’deki ABD büyükelçiliği şimdilik kapalı kalacak.

Ukrayna elçisinin görevi ABD Senatosu tarafından onaylanması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here