ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satma planının önünde yeni bir engel oluşturacak yasa değişikliği önergesini onayladı.Ancak tasarının yasalaşmasına hala birkaç adım var. Temsilciler Meclisi’nin NDAA’in kendi versiyonunu bugün geç saatlerde geçirmesi bekleniyor.

Temsilciler Meclisi, Demokrat Temsilciler Frank Pallone ve Chris Pappas’ın sunduğu yıllık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda (NDAA) değişiklik önergesini 179’a karşı 244’e oyla kabul etti.

Oylama, Kongre üyelerinin Lockheed Martin üretimi savaş uçaklarının NATO müttefiki Türkiye’ye satışı üzerinde kontrol sağlamaya yönelik son girişimi oldu.

Önerge, ulusal güvenlik için gerekli olduğunu belgelemediği sürece ABD yönetiminin Türkiye’ye savaş uçağı satmasını veya transfer etmesini yasaklıyor.

Değişiklik, uçakların Yunanistan hava sahasında tekrarlanan izinsiz uçuşlarda kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların bir tanımını da içeriyor.

Tasarının yasalaşmasına hala birkaç adım var. Temsilciler Meclisi’nin NDAA’in kendi versiyonunu bugün geç saatlerde geçirmesi bekleniyor. Sonrasında Senato’nun da kendi versiyonunu onaylaması gerekiyor. Ardından Kongre üyelerine 800 milyar dolardan fazla savunma harcaması yetkisi veren yasayı bu yıl içinde tekrar oylamadan önce uzlaşmaya varmaları gerekiyor.

ABD Kongresi’nde tüm Demokratlar satışa karşı değil. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Adam Smith Menendez’in kaygılarının meşru olduğunu düşünmekle birlikte F-16’ların satışının ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin onarılmasına yardımcı olacağı belirtti.

Adam Smith, “Türkiye ilişkileri zorlaştıran pek çok şey yaptı. Ancak ilişkiyi yeniden inşa etmenin bir yolunu bulmaya çalışmalıyız. F-16’lar da bunu yapmanın makul bir yolu gibi görünüyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Kongre’yi, Türkiye’nin mevcut F-16 filosunu modernize etmek için askeri ekipman satışı konusundaki niyeti hakkında bilgilendirmişti. Başkan Biden da geçen ay sonunda Ankara’ya uçakların satışına destek mesajı vermişti.

Madrid’deki NATO zirvesi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada Biden, Ankara’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına itirazlarını geri çekmesi için satış yapılacağı yorumlarını reddetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here