ABD Başkanı Joe Biden Orta Doğu ziyaretinin ilk ayağı olan İsrail’de törenle karşılandı. Karşılama töreni ardından Biden’a  Ben Gurion Havalimanı’nda İsrail’in çok katmanlı hava savunma sistemleri hakkında gizli brifing verildi. 

Havaalanında kurulan stantta ABD Başkanı Biden’a uzun menzilli Arrow,  orta menzilli David’s Sling, kısa menzilli  Demir Kubbe (Iron Dome) ve Demir Işın (Iron Beam) adlı geliştirilmekte olan yüksek güçlü bir lazer müdahale sistemi gösterildi. 

Biden, sergiyi ziyaret etmeden hemen önce İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve diğer güvenlik personelinden çok gizli bir brifing aldı. Brifing sırasında Biden’a İsrail’in çeşitli hava savunma sistemleri yeteneklerini gösteren bir video sunuldu.

İsrail, lazer projesinde sistemin daha da geliştirilmesi ve konuşlandırılması için Amerikan yatırımı da dahil olmak üzere projeye Washington ile ortak olmayı umuyor.

Geçen yıl ABD Temsilciler Meclisi, İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi için 1 milyar dolarlık destek paketine dair tasarıyı kabul etmişti. Tasarı açıklamasında, İsrail’in özellikle mayısta Hamas ile yaşadığı şiddetli çatışmalar sırasında kullanılan füze önleyici mühimmatın tedarik edilmesi için finansman sağlayacağı ifade ediliyor.

Biden’a Mart ayında bir dizi test sırasında Demir Işın (Iron Beam) sisteminin vurduğu bir insansız hava aracının bir parçasıda gösteriliyor.

Ayrıca Biden’a Mart ayında bir dizi test sırasında Demir Işın (Iron Beam) sisteminin vurduğu bir insansız hava aracının bir parçasıda gösterildi. 

Üst düzey ABD’li yetkili bir İsrail gazetesine verdiği demeçte, ABD savunma sanayii yetkilileri İsrailli mevkidaşlarıyla Iron Beam satın alma konusunda görüşmelere başlamasına onay çıkabileceğini söyledi.

İsrail’in İran’a karşı Arap müttefikleriyle işbirliği yapması için entegre bir hava savunma ağı oluşturma haberleri gündeme gelmişti. İran’ın balistik, seyir füze ve insansız hava aracı tehdidine karşı ABD’nin İsrail ve Arap ülkelerinden üst düzey bölgesel savunma yetkilileri bir araya getirdiği iddia edildi. Geçtiğimiz haftalarda İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran saldırılarının engellediğini belirterek, Orta Doğu Hava Savunma İttifakı’ndan söz etmişti. 

ABD ve İsrail, İran’ın nükleer silah sahibi olmasına karşı deklarasyon imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden dün başladığı Orta Doğu turunun ilk ayağında İsrail Başbakanı Yair Lapid ile görüştü. Liderler İran’ın nükleer silah sahibi olmasına karşı ortak bir deklarasyon imzaladı.

ABD ve İsrail, nükleer silah üretmeyi hedeflediği iddialarını reddeden İran’a karşı uzun yıllardır önleyici adımlar atabileceği yönünde ayrı ayrı açıklamalar yapıyor. İki ülkenin böyle bir adım atma gücüne ve isteğine sahip olup olmadığı ise tartışılıyor.

Uzmanlar bugün iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın ABD’nin İsrail’in bölgesel askeri gücünü ve “kendi kendini koruyabilme” duruşunu desteklediğine işaret ettiğini söylüyor.

ABD yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Bu anlaşma, İran’ın nükleer silah edinmesine asla izin verilmeyeceğini taahhüt ediyor ve ABD bu yönde tüm güçlerini kullanmaya hazır” ifadeleri kullanıldı.

İran yetkilileri henüz bir açıklamada bulunmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here