ABD Merkez Komutanlığı ve İsrailli yetkililer, Umman açıklarında İsrail işadamına ait bir petrol tankerine Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu. Yetkililer saldırıyı, İran’ın Katar’da Pazar günü başlayacak Dünya Kupası futbol turnuvasını engelleme çabası olarak yorumladı.

ABD yetkililer, MV Pacific Zircon tankerine yerel saat 15.30 sularında Umman kıyılarının 150 mil açığında bir Silahlı İnsansız Hava Aracı gemiye çarptığını söyledi.

Gemi ile iletişim halinde olduklarını söyleyen yetkililer “herhangi bir yaralanma ve hasarın olmadığını belirtti. İsrailli milyarder Idan Ofer’in sahip olduğu Eastern Pacific Shipping firması yaptığı açıklamada “Tüm mürettebat güvende, geminin gövdesinde küçük bir hasar var. Denize kargo dökülmesi veya gemiye su girişi yok.” “ denildi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan İnsansız Hava Aracına atıfta bulunarak, “Mevcut bilgileri inceledikten sonra İran’ın bu saldırıyı büyük ihtimalle bir İHA kullanarak düzenlediğinden eminiz.” dedi.

CENTCOM komutanı General Michael Kurilla, “Bu kritik deniz boğazında sivil bir gemiye yönelik İnsansız Hava Aracı saldırısı, İran’ın bölgedeki habis faaliyetinin istikrarsızlaştırıcı doğasını bir kez daha gösteriyor” dedi.

İsmi açıklanmayan İsrailli yetkili, Agence France-Presse (AFP) verdiği bir demeçte, İran’ın Katar’da Pazar günü başlayacak Dünya Kupası futbol turnuvasını engelleme çabasının bir parçası olarak, saldırıda Shahed 136 Kamikaze İnsansız Hava Aracı kullandığını söyledi.

Rusya’ya tarafından tedarik edilen Shahed 136 Kamikaze İHA’ları Ukrayna’da şehirlerin alt yapısını vurmak için kullanılmıştı.

Geçen yıl Umman açıklarında bir tankere yapılan saldırıda iki kişi hayatını kaybetmişti. CENTCOM olayla ilgili yaptığı soruşturmada, kamikaze dronun askeri sınıf patlayıcılarla yüklendiğini ve İran’dan fırlatıldığını belirledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here