Çin’in bölgedeki etkinliğini arttırması üzerine, ABD ve İngiltere, Avustralya’nın nükleer enerjili denizaltılar edinmesine yardımcı olacaklarını açıkladı.

Başkan Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison tarafından açıklanan ortaklık kapsamında, ABD, Avustralya’ya nükleer enerjili denizaltıları konuşlandırma ve teknolojisi desteği sağlayacak. Üç lider, anlaşmayı başkentlerinde üç yönlü bir sanal ortamda duyurdu.

Biden, “Hepimiz Hint-Pasifik’te uzun vadede barış ve istikrarı sağlama zorunluluğunun farkındayız” dedi.

Avustralya Başbakanı Morrison, denizaltıların ABD ve İngiltere ile yakın işbirliği içinde Adelaide’de inşa edileceğini söyledi. Nükleer silahların yayılmasını önleme yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceklerini belirten Morrison, ” Avustralya nükleer silah kullanmayacak” dedi.

Boris Johnson,” Avustralya’nın bu teknolojiyi elde etmesini çok önemli bir karar olarak nitelendirdi. Bunun dünyayı daha güvenli hale getireceğini söyledi. Johnson, “Bu, dünyadaki en karmaşık ve teknik olarak zorlu projelerden biri olacak” dedi.

Yetkililer, Denizaltıların nükleer silahlarıyla konuşlandırılmayacağını, ancak Avustralya donanmasının Hint-Pasifik’te daha uzun ve sessiz çalışmasına imkan sağlayacağını söyledi.

Avustralya basınında çıkan haberlere göre, ortaklık Avustralya’nın Fransız gemi yapımcısı Naval Group’a yirmi yılı aşkın Collins denizaltılarının yerine 40 milyar dolar değerinde yeni bir denizaltı filosu inşa ettirme girişimlerini sona erdireceğini söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here