Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri ve ABD Hava Kuvvetleri pazar günü ortak bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikat Suudi F-15A savaş uçakları ABD Hava Kuvvetleri B-52 Stratejik bombardıman uçakları katıldı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı açıklamasında, Bu tatbikat ile hava sahası kontrolü ve operasyonel entegrasyon test edildiğini açıkladı.

Tatbikat komşu Yemen’deki İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan sınır ötesi saldırların arttırmasıyla geldi.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı balistik füze ve İnsansız Hava Aracı (İHA) saldırısının Ras Tanura Limanı” ve Saudi Aramco tesislerine düzenlendiğini açıklamıştı.

Deniz sathından gelen İHA’lar ile gerçekleştirilen saldırıda can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtildi. Ülkenin doğu bölgesindeki Zahran kentinde bulunan Aramco tesislerinede balistik füzeyle saldırılar oldu.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı açıklamasında, Suudi Arabistan hava kuvvetlerine ait F-15’ler, Husiler tarafından fırlatılan İran yapımı 10 SİHA’ya karşı önleme yaptığını, İHA’ların düşürüldüğünü açıklamıştı.

ABD Ordusu Merkez Komutanlığı iki B-52 Stratejik bombardıman uçağı İsrail, Suudi Arabistan ve Katar gelen askeri uçaklar eşliğinde bölge üzerinde uçtuğunu açıkladı. Bu yıl Ortadoğu bölgesine dördüncü, Başkan Joe Biden yönetiminde ikinci B-52 bombardıman uçağı konuşlandırması olacak.

Kaynak: Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here