DVIDS üzerinden paylaşılan görüntülerde 8.devriye filosunda görev yapan bir P-8A Poseidon deniz devriye uçağına ait, görüntülerde Harpoon füzesinin ön kontrollerini yapan yer personeli yer alıyor.

ABD Donanması 5.filo bölgesinde AGM-84 Harpoon füzesi taşıyan P-8A Poseidon Deniz Karakol uçağının görüntülerini yayımladı. Uçağın görev alanında Akdeniz, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Arap Denizi ve Hint Okyanusu’nun bazı kısımları bulunuyor.

DVIDS üzerinden paylaşılan görüntülerde 8.devriye filosunda görev yapan bir P-8A Poseidon deniz devriye uçağında Harpoon füzesinin ön kontrollerini yapan yer personeli yer alıyor.

ABD 5.Filo görev alanından CTF 57 (deniz devriye ve keşif uçağı Görev Gücü) çalışan 8.filo bağlı P-8A uçağı Akdeniz, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Arap Denizi ve Hint Okyanusu’nun bazı kısımlarını devriye görevi geçekleştiriyor.

Görüntülerin yayımlandığı konum hakkında bilgi verilemesede P-8A Poseidon ve P-3 Orion uçakları genellikle Bahreyn’deki Manama üssünde konuşlanıyor.

Gemi karşıtı AGM-84 Harpoon füzesi, denizaltı savaşında kullanılan Mk 54 havadan fırlatılan hafif torpidoları ile birlikte kullanılıyor. Basra bölgesinde konuşlanmış P-8A uçağında ilk kez görüntülendi.

Görüntülerin çekildiği tarih Ocak ayı ortası, bu dönemde İran, körfez ve Hürmüz Boğazı‘nda yoğun deniz faliyeti yürütüyordu. ABD hükümeti 2019 yılından bu yana bölgede mutlaka bir deniz varlığını bölgede bulunduruyor.

Kaynak: DVIDS,

Yer personeli P-8A Poseidon deniz devriye uçağına entegre edilen Harpoon füzesinin ön kontrollerini yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here