Loyal Wingman İnsansız Savaş Uçağı’nın ilk test uçuşu 1 Mart Pazartesi günü başarıyla tamamlandı.

Boeing firmasının Avustralya bölümü tarafından tasarımı yapılan ‘Loyal Wingman’ İnsansız Savaş Uçağı ilk uçuşunu Pazartesi günü Güney Avustralya’daki test merkezinde başarıyla gerçekleştirdi.

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) ve Boeing firması, Loyal Wingman İnsansız Hava Aracı’nın ilk test uçuşunu 1 Mart Pazartesi günü başarıyla tamamladı. Uçak Avustralya’nın Woomera Range test merkezinde yer kontrol istasyonundan Boeing test pilotunun gözetiminde uçtu.

Boeing, Avustralya Hava Kuvvetleri ile yaptığı ilk uçuş öncesinde yüksek hızlı taksi testini 21 Aralık 2020’de başarıyla gerçekleştirmişti. Program yöneticileri Loyal Wingman’ın güvenli ve emniyetli bir şekilde uçuş testini yapma aşamasına geldiklerini açıklamıştı.

AVUSTRALYA HÜKÜMETİ BAŞARILI TEST UÇUŞU ARDINDAN 3 ADET LOYAL WİNGMAN İÇİN ANLAŞMA İMZALADI

Avustralya Hükümeti 3 adet Loyal Wingman insansız savaş uçağı için faydalı yükler, destek ve eğitim yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla Boeing ile 115 milyon değerinde anlaşma imzaladı. Anlaşma üç yıl içinde Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne 6 adet Loyal Wingman uçağının teslimatınıda kapsıyor. Anlaşma İnsansız Savaş Uçağı’nın başarılı test uçuşunun ardından geldi.

Avustralya Boeing’in ‘Airpower Takımı’ sistem direktörü Dr.Shane Arnott,” Hava aracı tasarımını ve destek sistemini geliştirmeye ek olarak, gelişmiş yapay zeka ve yeni yükler de dahil olmak üzere uçağın görev sisteminide geliştereceğiz. ” dedi.

Boeing’in Avustralya BAE Systems ile birlikte yürüttüğü Loyal Wingman’ Programına, 35’ten fazla Avustralyalı tedarikçi katılıyor. İnsansız Savaş Uçağı 50 yıldan bu yana Avustralya’da tasarlanan ilk insansız uçak olarak gösteriliyor.Ayrıca proje Boeing’in ABD dışından İHA ‘lara yaptığı en büyük yatırım özelliğide taşıyor.

Loyal Wingman’ platformu 2 bin deniz mili (3,704 km ) menzile sahip olacak. İHA 11,7 metre uzunluğa ve değiştirilebilir burun özelliği ile farklı tipte sensörler taşıyabilecek. Burun bölümünün görevler arasında hızlı değiştirilmesi, ana gövde aynı kalırken görevin özelliğine göre yeni set eklenerek uçağa yepyeni yetenekler kazandıracak.Bu da farklı müşterilerin insansız uçağı isteklerine göre dizayn edebilme imkanı verecek. Platform istihbarat, keşif-gözetleme ve erken uyarı gibi görevleri yapabilecek.

Projede yapay zeka kombinasyonları kullanılması planlanıyor. Bu da insanlı platformlar ile beraber çalışıldığında İHA’yı bir kuvvet çapanı haline getirecek.Şu an bir çok ülkede kullanılan İHA’lar yer ünitesinden bir pilot tarafından uçuruluyor. Bu tip uçaklarda yerde pilot olmayacak insansız uçak yapay zeka ile uçacak.

Sonuçta Boeing’in ‘Loyal Wingman’ projesi bir ABD programı değil; fakat sonuçları itibariyle ABD ve müttefik hava kuvvetlerini etkileyecek gibi görünüyor.

Askeri uzmanlar ‘Loyal Wingman’ projesinin ‘oyun değiştirici ‘ bir gücü olabileceğini öne sürüyor. Özellikle hava koluna yeni taktikleri kullanma imkanı sağlarken, zorlu görevlerde insanlı platformaların risk almasını azalttığı belirtildi.

Kaynak: Boeing Avustralya,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here